Interiér

Nové šaty pro náš byt

Rozhodli jste se, že je čas vymalovat byt, ale nemůžete se rozhodnout, jaké barvy zvolit? Poradíme, které z nich vám umožní, abyste se cítili doma příjemně. Povíme si nejen o tom, jak barvy ovlivňují naši psychiku, ale hlavně kam se posunuly barevné trendy. Tentokrát jde o myšlenku uvolnění potenciálu a nový pohled na přítomnost, čemuž odpovídá i otevřená a poutavá barevná paleta.

Připravila: Jana Špatzová, foto: archivy firem

Barvy nás ovlivňují

Výběru barev do interiéru bychom měli věnovat opravdu velkou pozornost, protože na ně vědomě i nevědomě reagujeme. Barvy vytvářejí atmosféru, mají vliv na naši náladu i pohodu. Při výběru vhodné barvy se zpravidla řídíme svými pocity, ale měli bychom dodržovat také některá základní pravidla. Každá barva má mnoho odstínů, některé jsou teplé, jiné studené. Teplé barvy se využívají do velkých místností, které je potřeba opticky zmenšit a oživit. K teplým barvám patří červená, oranžová nebo žlutá. Ale pozor, některé jejich odstíny mají charakter studených barev – například citronově žlutá! Díky teplým barvám se budeme doma cítit útulně, vesele a šťastně, hodí se do kuchyně nebo obývacího pokoje. Naopak studené barvy, jako zelená nebo modrá, prostor opticky zvětšují, ochlazují, uklidňují a navozují pocit čistoty. Je proto vhodné použít je v pracovně, ložnici nebo v koupelně.

Další hlediska výběru

Barvy volíme nejenom s ohledem na místnost, její velikost i účel, ale i na množství denního světla. Ve velké místnosti, kde je světla dost, si můžeme dovolit výběr ze sytějších odstínů