Interiér

NECHTE SE INSPIROVAT A PROŽIJTE VÁNOCE V SEVERSKÉM STYLU

Nejste zastánci pestrobarevné výzdoby, české koledy máte oposlouchané a na smaženém kaprovi s bramborovým salátem si příliš nepochutnáte? Je čas na změnu! Přinášíme vám inspiraci, jak si nejkouzelnější svátky v roce vystrojit v jiskřivé severské atmosféře. Milovníci všeho skandinávského budou jistě nadšeni.

Jak se slaví Vánoce ve Finsku, Norsku a Švédsku?

V zemích na severu Evropy mají vánoční svátky spíše kulturní a společenský význam, více než o dodržování tradic a zvyků jsou o setkávání s blízkými. Finové, Švédové, Norové a další severské národy v tomto čase pořádají večírky a oslavy, kterým říkají „malé Vánoce“. Restaurace nabízejí vánoční pokrmy a náměstí ožívají čilým ruchem na adventních trzích. Podobně jako u nás jim předchází čtyřtýdenní adventní období, kdy probíhá velký úklid a domy i byty se začínají třpytit vánoční výzdobou.

Tradiční výzdobu tvoří adventní věnce, nechybějí ani vánoční stromečky, betlémy či perníkové a marcipánové ozdobičky. Oblíbené jsou také motivy sněhových vloček, sobů, losů a skřítků. A kdo na severu rozdává dárky? Není to dítě, jako je náš Ježíšek, nýbrž vousatý starý muž s vlídnou tváří a tajemní skřítci. Dárky ve Finsku naděluje laskavý a moudrý dědeček Ukko v doprovodu skřítků pomocníčků. Švédským dětem nosí dárky vánoční muž zvaný „Jultomte“. I když je Norsko pro většinu místem, odkud vyráží Santa Claus se svou nadílkou do celého světa, vánoční stromečky v této zemi obchází milý skřítek Misen.

Vánoce na mrazivém severu bývaly po staletí spojeny s mytickým kozlem zvaným „julbock“. Symbolizoval plody země darované lidem pohanskými bohy a seveřanům přinášel vánoční dárky. Ve slaměné podobě se s ním setkáte téměř v každé domácnosti, na úřadech i ve firmách.

V záři svíček

Na severu mají, jak známo, krátké dny. Navíc severně od polárního kruhu právě o Vánocích vrcholí polární noc, proto si seveřané tmavé dny zpříjemňují září svíček a luceren. Ty prosvěcují snad každý domov a přispívají k jedinečné slavnostní atmosféře. Pokud si doma chcete vytvořit stejně útulné prostředí prosycené předvánoční pohodou, vsaďte na designové svícny finské značky Iittala, která je domovem skandinávského designu již od roku 1881. Nabízí unikátní kolekce svícnů, z nichž si vyberou milovníci barev i neutrálních odstínů. Barevně váš domov rozsvítí kolekce svíček Kivi v hladkém skle či kolekce Kastehelmi s reliéfem připomínajícím kapky rosy, jež vytvářejí překrásné světelné efekty.

svicinky Fiskars

Sváteční hody

Seveřané každý rok na Vánoce připravují slavnostní tabuli s tradičními dobrotami a chystají hotové gurmánské hody. Na hezky prostřeném stole zpravidla nechybí různé druhy ryb, masové kuličky, sýry, vánoční šunka, speciální párky, jako příloha brambory a kaše. Překvapit by vás neměl ani uzený sob. Jako dezert se podává rýžová kaše s ovocnou polevou. Na severu si ovšem kromě hodování rádi užívají i samotnou přípravu štědrovečerních laskomin. Seveřané jsou proslulí svou precizností a nároky na maximální funkčnost a pohodlí, proto věnují péči i výběru kvalitního náčiní, s nímž pokrmy připravují. Šikovné pomocníky do kuchyně jistě oceníte během přípravy svátečních chodů i vy, ať už budou na severský způsob, nebo ten tradiční, český.

kráječ Fiskars

Nože na porcování ryb

Žádná typická severská hostina se neobejde bez ryb a mořských plodů, stejně jako se žádný seveřan při jejich přípravě neobejde bez kvalitního nože na porcování. Ty nejpřísnější požadavky na kvalitu splňují nože finského výrobce Fiskars, jenž propojuje nadčasový skandinávský design a materiály špičkové kvality. Kuchyňská řada FunctionalForm obsahuje i speciální nůž s pružnou čepelí na filetování ryb.

ryba

Misky s ovocem a ořechy

Štědrovečerní stůl musí nabídnout i mísy s ovocem a ořechy. Pokud vás vánoční veselí zmůže a budete potřebovat doplnit energii nebo se osvěžit, sáhněte právě po ovoci a oříškách. Jablka si snadno připravíte ke konzumaci pomocí kráječe Fiskars z řady GoBreakfast. Kráječ jablko perfektně rozdělí a odstraní jádřinec. Všechny druhy oříšků zase hravě rozlousknete s louskáčkem Fiskars KitchenSmart, vyrobeném ze slitiny zinku.

miska s jahodami Fiskars

Jako příloha brambory či kaše

Jako přílohu k hlavnímu jídlu Skandinávci nejčastěji podávají brambory, jejich úprava se ovšem liší kraj od kraje. Někde preferují smažené, jinde vařené, výjimkou nejsou ani kaše, ať už z brambor, nebo zeleniny (tradici má například kedlubnová kaše). Snadno a pohodlně tyto suroviny připravíte s otočnou škrabkou na brambory a zeleninu Fiskars z řady FunctionalForm.

Připravila Anna-Marie Bártová

Foto FISKARS