Interiér Poradna

Jaký mech se hodí na dekorace do skleněných nádob a jak o něj pečovat

Dotaz: Nedávno jsem se dočetla, že je možné v domácích podmínkách pěstovat mech z lesa. Jaký druh je nejlepší a jak ho udržovat, aby vydržel dlouho v dobré kondici?

jak pěstovat mech ve skleněných nádobách: mechová dekorace ve skle

Odpověděla: Lucie Peukertová

Lesní mech v posledních letech zažívá zlaté časy, protože je poměrně oblíbený pro tvorbu mechových obrazů, do kterých se ovšem používá stabilizovaný, tedy již neživý a chemicky upravený mech.

Náš tip: Domácí dekorace z jarní zeleniny a cibulovin

Mech ve skleněných nádobách

Vy máte asi na mysli nejspíš pěstování mechu ve skleněných nádobách, na jejichž dno se nasype několikacentimetrová vrstva drenáže. Na tu se pak dá filtrační vrstva z rašeliníku, několik centimetrů čisté rašeliny a nakonec právě z lesa donesený mech. K výsadbě je možné použít všechny dostupné druhy, jaké v okolí najdete. Zajímavě ve skleníčku vypadá třeba bělomech sivý, který vytváří typické sivě zelené bochánky. Mech je nutné udržovat rosením stále vlhký ideálně na okně s rozptýleným světlem a mimo topení, aby nedocházelo k velkým teplotním výkyvům a vysychání. Pro úspěšné pěstování je nutné použít výhradně čistou rašelinu, nikdy ji nevyměňujte za substrát obsahující hnojivo. Takový materiál by se totiž vlivem vysoké vlhkosti kazil.


Foto: autorka
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů