Interiér

Jak vyčistit vzduch v domácnosti nebo kanceláři?

Sedíte v restauraci a do obličeje vám jde kouř z cigarety někoho jiného. Určitě se vám to nelíbí. Pasivní vdechování kouře je nejen nepříjemné, ale i zdraví škodlivé. Podobně jako cigaretový dým však našim plicím škodí i smog, zplodiny z výfuků aut, prach z ulic či těkavé plyny z laků. Podle Státního zdravotního ústavu kvůli polétavému prachu loni zemřelo 5,5 tisíce lidí.

Permanentní pobyt na městském vzduchu nám zkrátka nesvědčí. Může způsobit dýchací obtíže, v krajním případě nás i otrávit. V moderních budovách jsou zaměstnanci uzavřeni do supermoderních prostorů s automatickým systémem větrání. Okna nelze otevřít a čerstvý vzduch místo větrání zajišťuje rekuperační systém pomocí ventilací a klimatizací.
A právě používání klimatizace má na svědomí častá letní nachlazení, způsobená velkými teplotními rozdíly. Podceňovaná je i údržba klimatizačních jednotek. Pokud nejsou pravidelně čištěny, dochází v nich k výskytu, kumulaci a následně i rozmnožování mikroorganismů. Ty se potom s proudem vzduchu dostávají do místnosti a jejich vdechováním dochází k šíření závažných respiračních onemocnění.

Klimatizace je dále jedním z faktorů, který se (společně s chybným topením a větráním) podílí na tzv. syndromu nemocných budov. Syndrom nezdravých budov je označení, které pokrývá široké spektrum zdravotních obtíží, jako je jako únava, bolest hlavy, snížená koncentrace, sucho v nose i krku, podráždění očí či nejrůznější kožní reakce. Tyto obtíže výhradně souvisejí s časem, který člověk tráví v určité konkrétní budově (kanceláři nebo bytě) a zejména u citlivých jedinců mohou mít dlouhodobý negativní dopad na zdraví.

Škodlivým vlivům se můžeme bránit změnou prostředí, to je ovšem dost problematické. Pokud se však nechceme z rušného města stěhovat na venkov, můžeme si pořídit čističku vzduchu, která polétavé nečistoty, jako jsou prachové a pylové alergeny, viry, bakterie a mnoho dalších zachytí na svém filtru. Při jejím výběru je důležité porovnat výkon s cenou a dbát na několik základních parametrů. „Měla by být tichá, aby nerušila při práci. To nejlépe zaručí čistička, která v sobě nemá žádný ventilátor,“ radí Zdeněk Tomáš, z ionic-care.cz.  Před koupí by si měl člověk také spočítat, kolik ho budou stát dokupované filtry. Mnohem více se totiž vyplatí koupě čističky s omyvatelným filtrem. Pozor také na energetickou spotřebu čističky vzduchu. Nedoplatky za elektřinu by vás totiž mohly pěkně zaskočit.
Při výběru se můžete orientovat i podle udělených certifikátů. Tato zařízení u nás prověřuje např. Státní zdravotní ústav, a tak můžeme lehce zjistit jejich reálnou účinnost.

Ideální variantou je koupit čističku vzduchu, která je doplněna o ionizátor. „Ten okolí obohacuje o záporné ionty, s nimiž se běžně setkáváme v čisté přírodě u moře nebo na horách. Na těchto místech se cítíme svěží a odpočatí, a proto je také vyhledáváme pro svou relaxaci a odpočinek,“ dodává Tomáš. Záporné ionty zkvalitní spánek nebo dokonce pomůžou zmírnit bolest hlavy a potlačit únavu. Špinavému vzduchu se ve městech zkrátka nevyhneme. V uzavřených prostorách se bránit ale můžeme. Vybavit si kancelář či dům čističkou vzduchu nám může prodloužit život až o několik let.