Interiér

Jak levně vyčistit krbové sklo a co dělat, aby se neušpinilo?

Sklo na krbu či kamnech je náchylné k zanášení sazemi a dehtem. Jestli si chcete opět užívat příjemného pohledu na plápolající oheň, poradíme vám několik způsobů, jak účinně vyčistit krbové sklo.

Úkol krbového skla je zřejmý – poskytuje ochranu před kouřem, rozžhavenými uhlíky a ve značné míře zjednodušuje běžnou obsluhu tepelného zdroje tohoto druhu. Skrz skleněný průzor umožňuje sledování průběhu spalování dřevěného materiálu. Bonusem navíc je estetický aspekt – pokud je sklo čisté a průzračné, pohled na oheň zpříjemní nejeden zimní večer. Jak však takové sklo udržovat čisté? Zde je několik způsobů.

Levný způsob: popel na krbové sklo

Na první pohled to může znít jako trošku bláznivý nápad. Skutečně se podaří krbové sklo vyčistit popelem? Ke sklu nejčastěji přilnou saze a lepkavý dehet, které pod vlivem vysokých teplot z ohně vytvářejí tenkou, ale zato poměrně odolnou vrstvu znečištění.

Ze zbytků spáleného dřeva odeberte nejjemnější popel. Obvykle se dá najít na dně, pod roštem. Nesmí v něm být přítomné pevné ani ostré kousky, které by mohly sklo poškrábat. Z popela a vody vytvořte hladkou kašičku, kterou pomocí papírové utěrky nanesete na krbové sklo. Krouživými pohyby zbavíte sklo špíny na hlavní ploše i v rozích a dočistíte ho mokrým papírovým kapesníkem. Někdy není potřeba vyrábět ani kašičku. Jemný popel stačí nanést na vlhčený ubrousek a pustit se do práce.

čištění krbového skla
Z popela a vody vytvořte kaši. Papírovou utěrkou naneste na sklo krbu
a krouživými pohyby ho vyčistěte. | Zdroj: Shutterstock

Praktický způsob: pomocí běžného saponátu

Když je vrstva znečištění na krbovém skle výraznější, vyplatí se vyzkoušet čištění pomocí běžného saponátu na mytí nádobí.

Budete potřebovat jen saponát na nádobí, kbelík s teplou vodou a měkkou houbičku. Napěněný saponát naneste rovnoměrně na sklo a po chvíli setřete. Podle potřeby vícekrát zopakujte.

Intenzivní způsob: speciální čistič na krbové sklo

Majitelé kamen nebo krbu většinou pro tyto případy mají po ruce speciální čistič skel určený přímo na krbové sklo. Jde o silný, intenzivní přípravek, který si poradí i se silnou „zapečenou“ vrstvou. Kromě čištění krbového skla je obvykle vhodný i na čištění grilů, roštů z trouby či fritovacích hrnců.

Máte mezi čisticími přípravky odmašťovač na troubu? Jde o produkt, který rozpouští mastnotu a narušuje připáleniny. Když se dá používat na skleněnou výplň dvířek od trouby, předpokládá se, že si šetrně a bezpečně poradí i s nečistotami na krbovém skle.

čisté krbové sklo
Zdroj: Shutterstock

Co dělat, aby se krbové sklo nezašpinilo?

  • Krb potřebuje během topné sezóny pravidelnou údržbu.
  • Palivové dřevo musí mít přiměřené rozměry, aby se při hoření neopíralo o krbové sklo.
  • Optimální vlhkost palivového dřeva je 18–20 %. Při spalování dřeva s vyšší vlhkostí dochází k nahromadění většího množství nebezpečného dehtu. Dehet zanáší nejen krb, ale i komín. Tato mazlavá černá látka zvyšuje riziko požáru.
  • Dřevo potřebuje na hoření dostatek kyslíku. „Dušení“ ohně s cílem nižší spotřeby vede k nedokonalému spalování, při kterém vzniká hodně kouře a škodlivin.
  • Na čistotu krbové vložky i krbového skla má vliv i komínový tah. Slabý tah se dá poznat podle toho, že krb opakovaně kouří a dřevo špatně hoří.
krb
Zdroj: Shutterstock

GALERIE

Text: Lucia Gogová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů