Interiér

I s málem můžete vytvořit kouzelný domov. Vyzkoušejte Vánoce v skandinávskem stylu

Zase je to tady. Vánoce a oslavy Nového roku jsou za dveřmi a s nimi vstoupí i obligátní zmatek a shon, který předchází těm kouzelným dnům vonícím jehličím, vanilkou, skořicí a purpurou. Přinášíme trochu inspirace jak zaodít domov do svátečního.

loftová ložnice ve skandinávskem stylu s vánočním stromem, světelnou girlandou a hvězdou vyrobenou z větev

Perníčky, pocukrovaná vánočka, voňavé jehličí a svíčky z pravého včelího vosku potěší všechny a obzvlášť milovníky tradice. Příroda je však sama tou hlavní ozdobou a dekorem. Není vždy nutné obíhat obchody s dekoracemi, stačí zajít do lesa a posbírat mech či větve a investovat do urostlé jedle. Jestli ale máte rádi malou dávku okázalosti a třpytu, pak se nevyhnete stříbrné, zlaté nebo měděné. Na stůl prostřete luxusní ubrus a nezapomeňte na plátěné ubrousky. Pokud máte rádi minimalismus, vsaďte na severský styl. Vše severské je trendem už delší dobu. A není divu. Severský styl je jednoduchý, ale i s málem můžete vytvořit rafinované kompozice. A když necháte zdobit stromeček děti, budete možná překvapeni, jak vkusně to zvládnou.


Pozvěte si na pomoc děti

Děti vnášejí do Vánoc cosi magického, čistého a radostného. Nechte je vyzdobit stromeček, balit dárky nebo pomáhat při pečení cukroví. Možná to bude trvat o něco déle, ale společně strávený advent bude pro vás nakonec tím nejlepším dárkem pod stromeček.

Sváteční věnec

… který zavěsíte na dveře, okno či nad krb, si vyrobíte z delších větví jehličnanu, které stočíte, svážete a přizdobíte šiškami či jinou jemnou dekorací. A věřte, že i kdyby byl trochu střapatý, překážet nikomu nebude. Naopak, tvořivost a šikovné ruce se právě na Vánoce mimořádně cení.

přírodní vánoční věnec z jehličí, jablek a jiných přírodnin

Jak vyrobit mechové svícny

Svícny vyrobíte velmi jednoduše z menších zavařovacích sklenic, do kterých vložíte mech, ovážete přírodním provázkem a dovnitř vložíte vysokou svíci. Pokud chcete, aby symbolizovaly advent, na každý svícen přivažte ještě číslici od 1 do 4 a netradiční adventní věnec máte na světě.

Pro další inspiraci: Vánoce v přírodním stylu: Autentické kouzlo svátků

Voňavá tradice

Oslavit Vánoce tradičně nevyjde nikdy z módy. Zapalte si voňavou svíčku z včelího vosku, rozkrojte červená jablíčka a smaženého kapra, bramborový salát podle rodinného receptu a domácí vánočku si naservírujte na krásný porcelán.

Tip redakce: Asi žádný jiný materiál nedokáže vykouzlit atmosféru tradičních Vánoc tak jako právě dřevo. Dřevěné ozdoby používaly už naše babičky a jejich kouzlo funguje dodnes.

Třpytivou dobrou chuť

Mnozí si bez světýlek a třpytek Vánoce ani nedokážou představit. Slavnostní tabule by měla být prostřená v podobných barvách, v jakých bude ozdobený váš vánoční stromeček. Stále je z čeho vybírat – sáhněte po osvědčené stříbrné, zlaté či po stále oblíbenější měděné.

vánoční stolování ve skandinávskem stylu

Tip redakce: Vánoce jsou vlastně takovým rozjezdem a tréninkem na Silvestrovskou noc. Proč si tedy nevytvořit tu správnou třpytivou atmosféru? Štěstí přeje připraveným.

Severské trendy

Střídmá barevnost vystihuje skandinávský styl asi nejvíce. Černá a bílá v kombinaci se dřevem je nadčasová. Nebojte se v tomto duchu dekorovat i vánoční stůl. To, že jde o slavnostní stolování, bude zjevné díky použití svící, věnců a jiných typických doplňků.

Na velikosti nezáleží

Pokud vám prostor neumožňuje pyšnit se majestátním vánočním stromem ani jeho menší verzí, v nabídce dnes naleznete mimořádně hezké mini stromky, které navzdory své skromné velikosti umí navodit stejně kouzelnou vánoční atmosféru jako jejich větší verze.

vánoční stolování ve skandinávskem stylu s menšími vánočními stromečky

Čistý sever

Jednoduché, přirozené, praktické. Takové je skandinávské bydlení a takové jsou i Vánoce v severském duchu. Vystačí si s málem a efekt je přitom velkolepý, a zejména dají vyniknout samotné atmosféře.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů