Dílna a hobby

V českých domácnostech nechybí adventní věnce ani venkovní dekorace. Takto vypadají Vánoce v Čechách

Prostřednictvím naší soutěže, která probíhala do 15. prosince jsme se měli možnost podívat, jak si letos zdobíte nejen svá obydlí ale i vnější prostory. Podívejte se taky a možná vás někdo ze soutěžících inspiruje.

vánoční interiér se stromečkem a přírodní výzdobou
Zdroj: Shutterstock

České domácnosti se mohou pyšnit originálními vánočními dekoracemi. Zatím co je skupina lidí, která preferuje kupované ozdoby, je i mnoho těch, kteří nedají dopustit na ruční výrobu anebo si ve spíži schovávají pro sváteční čas kousky po svých prarodičích.

Také se odlišují stylem, někde vsázíte na minimalismus, jinde na tradice a přírodu anebo moderní ponětí. Ať je to jak chce, pro každého je právě tá jeho výzdoba ta nejkrásnější, spojuje se mu se zážitky a vzpomínkami a pokaždé, když k ní zabloudí pohledem, dostane se do příjemné sváteční nálady.

Tradiční staročeský stromeček
Zdroj: Daniela J.

Paní Daniela nám napsala: „Vánoční stromeček zdobím již mnoho let staročesky. Používám slaměné ozdoby a řetězy, drobné vyřezávané dřevěné ozdůbky, malá červená jablíčka, slepené skořápky ořechů a sušené ovoce. Na výzdobu kytic využívám staré kamenáče sádelňáky a větve zdobím starými, ručně foukanými skleněnými a pěnovými ozdobami, které se u nás dědí již po několik generací.

Vánoce slavíme každoročně klasicky. Pečeme cukroví, vánočky, nechybí vánoční hvězda v květináči, staré andělské zvonění, keramičtí Tři králové, ozdoby ze včelího vosku a starý papírový betlém z roku 1968.“

přírodní adventní věnec z eukalyptu a chvojí
Dcera na mateřské vytvořila svůj první vánoční věnec a měla velkou radost | Zdroj: Květoslava M.

Galerie

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, archiv soutěžících