Dům a stavba Zahrada

ZAHRADNÍ CHODNÍKY A TERASY: Jak sladit zpevněnou plochu s domem a okolím

Chodníky a různé další zpevněné plochy jsou důležitou součástí zahradního prostoru. Vždy by měly být důkladně naplánované, aby byly funkční a bezpečné. Zapomínat bychom neměli ani na ostatní zpevněné plochy – na terase, u vstupu do domu, v okolí zahradních přístřešků a tzv. nářaďoven. Máme pro vás několik inspirací do vaší zahrady…

Důraz na přirozenost


V přírodně koncipované nebo venkovské zahradě je třeba volit typ zpevněné plochy skutečně precizně a zbytečně se neunáhlit. Důležité je, aby do daného prostředí dokonale zapadla a vytvořila s ním jeden celek. Ideální volbou je přírodní kámen, například andezit. Chodník lze vyskládat z různě velkých kusů kamene, a dokonce si můžeme pohrát i s barevností.

PLUSY

+ Použitý přírodní kámen vyniká vysokou estetickou hodnotou, je odolný a pevný, jeho povrch bude během let neměnný.

+ Může být dostupný ve více barvách i tloušťkách.

MÍNUSY

Není-li chodník z přírodního kamene realizován dobře, může z příliš velkých spár vyrůstat plevel, což zvyšuje nároky na údržbu. Týká se to i tohoto chodníku.

Padá-li na něj listí nebo odkvetlé květiny, může být po dešti kluzký.

Formální styl


Přímky, nebo oblouky? To je dilema mnoha majitelů zahrad při úvahách jak koncipovat chodníky. Klikatící se chodníky působí příjemněji a vzbuzují zvědavost. Jde-li však o menší městskou zahradu, moderní styl nebo formální bylinkové a květinové výsadby, vhodnější jsou přímé vodorovné linie.

PLUSY

+ Jde o zajímavě řešený a přirozeně působící chodník. V tomto typu výsadby si ani jiný nelze představit. Zajímavé efekty vytváří použití několika barevných odstínů a tvarů dlažebních kostek.

MÍNUSY

Aby chodník nepůsobil monotónně, musí být vždy doprovázen okolní zelení.

S nádechem minulosti


Zvonivé cihly – pravé pálené cihly jsou odolné proti povětrnostním vlivům, zimnímu solení, jsou mrazuvzdorné, stálobarevné, trvalé a mimořádně efektní. Do zahrad vnášejí nádech tajemna a romantiky, oku lahodící je jejich spojení se zelení.

PLUSY

+ Stylově působící řešení zpevněných ploch větší a starší zahrady.

+ Oceňuje se zapojení kreativity a vytvoření nevšední kruhové ústřední části s ukládáním jednotlivých kostek do různých vzorů.

V hlavní roli příroda


Na chalupě či u venkovského domku nemusíme hned spěchat s budováním dokonalé a drahé dlažby. Někdy je lepší zvolit co nejvíce přirozené řešení a využít to, co se nabízí kolem dokola – přírodu. Cestička tak může být zatravněná nebo vysypaná štěrkem.

PLUSY

+ Na pohled velmi harmonické řešení.

+ Po travnaté cestičce se příjemně prochází, třeba i naboso.

+ Hlavní výhodou jsou nízké pořizovací náklady a přirozenost.

MÍNUSY

Nevýhodou tohoto řešení je nutnost pravidelné údržby, jinak se po chodníku nebude dát chodit. Platí to hlavně o zatravněných chodnících.

Horší schůdnost během nepříznivého počasí.

Toto řešení není vhodné pro intenzivně zatěžovaná místa.

Odvaha kombinovat


V rámci jednoho, například většího pozemku můžeme kombinovat i několik typů dlažeb. Chce to však rozvahu.

PLUSY

+ Příjemný barevný soulad, dlažby působí hřejivě.

MÍNUSY

Příliš malá plocha pro toto řešení. Výsledek působí spíše rozpačitě než harmonicky.

Hřejivé dřevo


Dřevo vynikne v městském i venkovském prostředí. Potěší smysly, působí hřejivě, a to hlavně v blízkosti zeleně. Toto řešení zpevněných ploch však nemusí být cenově právě nejlevnější.

PLUSY

+ Přirozeně působící řešení, harmonizující s výsadbou i celkovým řešením exteriéru.

+ Příjemně se po něm prochází, navozuje pocit pohody.

MÍNUSY

Nutná je pravidelná údržba.

– V deštivém počasí je třeba zvýšit opatrnost při procházení po dřevěné ploše.

Půvab kamene


Tak jako dřevo i kámen působí v zahradním prostředí přirozeně, ale nemělo by ho být příliš, protože potom je efekt spíše opačný – působí rušivě. Důležité je, aby byl hlavně v rámci menších zahrad použit jeden typ kamene, ideálně z nejbližšího lomu. Dejte pozor na kombinace odlišných typů kamene a také na příliš barevné horniny.

PLUSY

+ Po tomto schodišti se bude dobře chodit za každého počasí.

+ Zajímavé je kombinování kamenné dlažby s netradičním a ojedinělým typem opěrné zídky.

MÍNUSY

Příliš široké zpevněné plochy – tyto terasy, schodiště a chodníky jsou vhodné spíše do většího prostoru, v menší zahradě nemusí působit dobře.

Návrat štěrku


Štěrk je klasika, která byla oblíbená už v minulosti. V nejkrásnějších anglických zahradách dodnes nenajdeme žádné jiné chodníky. Vybrat si můžeme různé frakce, typy i barvy. Finančně je štěrk velmi nenáročný.

PLUSY

+ Řešení s vysokou estetickou hodnotou a harmonickým vyzařováním. Dokonalé spojení s okolní zelení.

MÍNUSY

– Neschůdnost za nepříznivého počasí.

– Problémy s údržbou a zanášení štěrku do okolních záhonů.

Kreativní mozaika


Zpevněné plochy nemusí mít vždy dokonalou podobu jako z katalogu. Buďte kreativní. Výsledkem může být něco originálního a zajímavého. Trendem začínají být zahradní mozaiky.

PLUSY

+ Zajímavé, nápadité a přívětivě působící řešení vhodné do různých typů zahrad.

Netradiční řešení


Chodníky z kovu? Proč ne? Hlavně v moderní městské zahradě dokáže kov skutečně velké divy, je zajímavým a vizuálně přitažlivým prvkem. Velmi dobře působí v prostoru s různými druhy zeleně.

PLUSY

+ Netradiční, originální řešení. Chodníky z kovu jsou bezpečné, schůdné za každého počasí a nevyžadují specifickou údržbu.

MÍNUSY

Vyšší pořizovací náklady.

 

Všestranný beton


Betonová dlažba je dostupná v mnoha tvarech, barvách a vyhotoveních, je cenově přijatelná. Vyznačuje se barevnou stálostí, odolností, bezpečností a často je i vysoce estetická. V nabídce jsou řešení do moderních městských i venkovských zahrad, a dokonce i do specifických prostorů, například do slunného terasového prostoru v středomořském stylu.

PLUSY

+ Univerzálnost, stálost, odolnost proti nepříznivému počasí.

+ Jednoduchá údržba.

MÍNUSY

Je-li dlažba špatně položená, může vznikat mnoho problémů. V tomto případě je nevhodné její umístění výše, než je travnatá plocha.

… na závěr tip autora


Chodníky a zpevněné plochy mohou mít originální podobu, díky čemuž můžete do zahrady vnést specifickou atmosféru.

Text: Daniel Košťál :: Foto: autor, isifa/Shutterstock