Dům a stavba

Ulehčete střeše!

Střecha má těžký život. Musí zvládnout nápor větru, deště, sněhu, zimy i horka, odolat nečekaným a prudkým změnám počasí. To však není vše. Na jeden nelehký a náročný úkol se často zapomíná – krov musí unést mimo jiné i samotnou krytinu. Možností, jak to střeše usnadnit, je využít lehkou plechovou krytinu. Současné výrobky, mezi něž patří například Satjam, vydrží po mnoho desítek let a nabízí skvělé řešení jak pro novostavby, tak pro rekonstrukce. Často přitom jde o cestu, která nabízí řešení, jak zachránit i starý krov.

Plechová krytina Satjam patří vůbec k těm nejlehčím a umožňuje ucelené řešení střechy. Váha varianty ze slitiny hliníku začíná na 2 kilogramech na metr čtvereční, ocelová pozinkovaná verze pak na 4 kg/m2. Na krovu tak leží mnohem menší zátěž, lze proto podstatně ušetřit na jeho dimenzování. To přináší podstatnou úsporu u novostaveb. V případě rekonstrukcí pak může být nízká váha nové krytiny doslova záchranou pro původní krov, který by se s těžkou skládanou krytinou již jen těžko vyrovnával. K dalším výhodám patří i jednoduchá manipulace na stavbě a rychlá montáž. Zkušená pokrývačská firma tak zvládne položit střechu o průměrné velikosti 200 m2 zhruba za 3-4 dny.

Klasika i originální design

Tento typ střechy zaujme i z pohledu designu. Vypadá subtilně, neotřele, a přitom bude vyhlížet atraktivně jak na moderní novostavbě, tak na rekonstruované horské chalupě.
V případě krytin Satjam lze volit mezi velkoformátovými pásovými a maloformátovými skládanými plechovými krytinami. Materiál přitom umožňuje atypická řešení, takže každá střecha může být doslova originálem. Vizuální hledisko doplňuje dlouhá životnost a bezúdržbovost. Úprava poplastováním navíc umožňuje vybírat z mnoha barev i povrchových struktur.

Maloformátová nebo velkoformátová?

Z maloformátových, takzvaných skládaných krytin, zaujme například Satjam Arad nebo současná novinka Satjam Rombo. Satjam Arad s váhou 5 kg/m2 je bez viditelného kotvení a s výrazným profilovaným designem. K dispozici je v červené, hnědé, černé, cihlové a šedé. Satjam Rombo svým formátem odpovídá u nás v minulosti často používané eternitové krytině na bázi azbesto-cementu. Jeho formát populárních šablon je ideální pro rekonstrukce starých eternitových střech, zároveň nabídne zajímavou podobu i pro novostavby. K dispozici je ve třech rozměrech (555x555mm, 345x345mm nebo 245x245mm) ve višňové, hnědé, černé, cihlové nebo grafitová šedi. V případě Satjam Rombo je potřeba počítat se zatížením střechy od 4,5 kg/m2. Zájemce o velkoformátové krytiny zaujme  Satjam Roof, u něhož lze díky moderní technologii výroby měnit délku i výšku její vlny. Krytinu tak lze jednoduše přizpůsobit požadavkům stavebníků i architektů. Lze ho pořídit v pásu do maximální délky šest metrů. Díky tomu je realizace střechy opravdu velmi rychlá. Hodí se pro střechy s minimálním sklonem od 10°. Satjam Roof zatíží střechu 5 kg/m2.

Více informací naleznete zde.