Dům a stavba

Štíhlé akustické vápenopískové tvárnice Silka ochrání váš dům před hlukem

Tvárnice Silka jsou vedle stavebního systému Ytong a tepelněizolačních desek Multipor další značkou výrobku společnosti Xella.

Zdění s vápenopískovými tvárnicemi Silka
Zdroj: Xella

Vápenopískové tvárnice Silka vynikají jedinečnými zvukově izolačními schopnostmi a splňují vysoké akustické požadavky na mezibytové stěny nebo na konstrukce oddělující prostory s nadměrným hlukem. Štíhlé akustické stěny ze Silky umí díky své velké únosnosti přenést i extrémní statická zatížení. Díky prakticky identickému surovinovému složení jsou tyto tvárnice dokonale kompatibilní s uceleným stavebním systémem Ytong.

Pokud řešíte akustiku nebo únosnost stěny, Silka je správnou odpovědí

Silka je díky své pevnosti v tlaku (> 10 N/mm2) a mimořádné únosnosti vhodná pro vnitřní nosné stěny domů, na které je kladen veliký tlak. Tvárnice tak můžete použít téměř v jakékoli zděné konstrukci domu, od extrémně staticky namáhaných nosných stěn, přes výplňové zdivo, až po nenosné příčky. Vysoká objemová hmotnost materiálu se příznivě projeví v možnosti použití zdiva Silka na akustické stěny a příčky. Tyto tvárnice proto výborně uplatníte u akustických stěn s vysokou vzduchovou neprůzvučnosti Rw, například na stěnách, oddělujících místnosti v rámci rodinného domu. Ke zdění použijte tenkovrstvou zdicí maltu Silka.

Tenkovrstvá zdicí malta Silka
Tenkovrstvá zdicí malta Silka | Zdroj: Xella

Obvodové stěny z tvárnic Silka musí být vždy zatepleny vhodným zateplovacím systémem

Vzhledem k vysoké objemové hmotnosti vápenopískových zdicích prvků má Silka poměrně vysoký součinitel tepelné vodivosti materiálu. Snížení tepelné vodivosti zdiva lze sice částečně dosáhnout děrováním zdicích prvků, ale ani tyto odlehčené bloky neumožňují návrh jednovrstvového obvodového zdiva bez doplnění tepelnou izolací. Výhody kombinace obvodového pláště, složeného z tvárnic Silka a dodatečné tepelné izolace, se významně projeví zejména v letním období.

U vnitřních stěn rodinného domu se pozitivně projeví zejména vysoká akumulační schopnost tvárnic Silka, která hraje pozitivní roli v časovém posuvu prostupu tepla obvodovými stěnami. Tyto vlastnosti vytváří a přirozeně regulují klima uvnitř budov. Vápenopískové tvárnice Silka tak přispívají ke zdravému klimatu místností. V zimě stačí topit jen mírně, aby bylo uvnitř domu příjemně. V létě naopak tvárnice izolují před vysokými teplotami. Silka jednoduše udržuje ve vašem domě optimální a příjemné klima.

Široké možnosti povrchových úprav

Na stěny z tvárnic Silka jsou ideální vnitřní tepelněizolační omítky Ytong. Hlavní výhodou těchto systémových omítek je skutečnost, že dokonale ladí s prodyšností zdiva. Dovolují stěnám „dýchat“, redukují vlhkost a omezují tak vznik plísní na povrchu stěn. Druhou klíčovou vlastností jsou tepelněizolační vlastnosti těchto omítek, které jim dodává speciální lehčená složka z recyklovaného skla. Předností omítek Ytong je také jejich vysoká vydatnost, jednoduchá zpracovatelnost a vysoká pevnost.

Vápenopískové tvárnice Silka
Zdroj: Xella

Zpracování tvárnic a kotvení do zdiva

Kvůli vysoké pevnosti nelze vápenopískové tvárnice Silka zkracovat stejným způsobem, jako pórobetonové zdivo Ytong. Na úpravu rozměrů je nutné použít diamantové kotouče v ručním el. nářadí, nebo kotoučovou, vodou chlazenou pilu. Oproti Ytongu se jinak dělají drážky a otvory pro rozvody energie a vody – drážky a zásuvky je lepší vyfrézovat pomocí elektrického nářadí, nikoliv ruční drážkovačkou, jak tomu je u Ytongu. Kotvení břemen do vápenopískového zdiva Je snadné, a navíc na jeden kotevní bod můžete pověsit mnohdy stejně těžká břemena, jako např. v betonu. Při vrtání použijte vrtáky a hmoždinky, které jsou vhodné do betonu.

Veškeré podrobnosti o sortimentu vápenopískových tvárnic Silka a jeho vlastnostech a možnostech využití najdete na www.ytong.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti Xella