Dům a stavba

Příčky z vápenopískových tvárnic Silka ochrání váš dům před hlukem

Příčky z tvárnic Silka oceníte díky jejich jedinečným zvukově-izolačním vlastnostem, díky Silce lze snadno splnit i vysoké akustické požadavky na mezibytové stěny nebo na konstrukce oddělující prostory s nadměrným hlukem.

Vápenopískové tvárnice Silka
Zdroj: XELLA

Vápenopískové tvárnice Silka patří, stejně jako stavební systém Ytong a tepelněizolační desky Multipor do portfolia společnosti Xella. Příčky z tvárnic Silka oceníte díky jejich jedinečným zvukově-izolačním vlastnostem, díky Silce lze snadno splnit i vysoké akustické požadavky na mezibytové stěny nebo na konstrukce oddělující prostory s nadměrným hlukem.

Štíhlé akustické příčky ze Silky navíc umí díky své velké únosnosti přenést i extrémní statická zatížení. Navíc jsou s prakticky identickým surovinovým složením plně kompatibilní se stavebním systémem Ytong.

Pokud řešíte akustiku nebo únosnost stěny, Silka je správnou odpovědí

Silka je díky své pevnosti v tlaku a mimořádné únosnosti vhodná pro vnitřní nosné příčky, na které je kladen velký tlak. Tvárnice tak můžete použít téměř v jakékoli zděné konstrukci pozemní stavby, od extrémně staticky namáhaných nosných stěn, přes výplňové zdivo, až po nenosné příčky.

Vysoká objemová hmotnost materiálu se příznivě projeví v možnosti použití zdiva Silka na akustické stěny a příčky. Tyto tvárnice se proto výborně uplatní u akustických příček s vysokou vzduchovou neprůzvučnosti Rw, například na stěnách, oddělujících místnosti v rámci jednoho bytu a rodinného domu.

Vápenopískové tvárnice Silka
Zdroj: XELLA

Silka je 100% kompatibilní s Ytongem, ale pracuje se s ní jinak

Kvůli vysoké pevnosti nelze vápenopískové tvárnice Silka zkracovat stejným způsobem, jako pórobetonové zdivo Ytong. Na úpravu rozměrů doporučujeme použít diamantové kotouče v ručním el. nářadí, nebo kotoučovou, vodou chlazenou pilu. Oproti Ytongu se odlišně provádí otvory a instalační drážky pro data, energie, vodu a kanalizaci.

Namísto ruční frézovačky, která se využívá u zdiva z pórobetonu Ytong, budete muset sáhnout po elektrickém nářadí. Jiné je také kotvení břemen. Je snadné, a navíc na jeden kotevní bod můžete pověsit mnohdy stejně těžká břemena, jako např. v betonu. Při vrtání však používejte vrtáky a hmoždinky, které jsou vhodné do betonu.

Vápenopískové tvárnice Silka jsou přednostně určené pro maltu na tenké spáry

Pro tenkovrstvé zdění vápenopískových tvárnic Silka je určena Silka zdicí malta s technickým označením Silka FIX N210. Malta je vhodná pro vnitřní i venkovní použití, nanáší se celoplošně v rovnoměrné vrstvě Silka zednickou lžící na vodorovné, u hladkých tvárnic i na svislé spáry.

Do malty klademe prachu zbavené tvárnice a doklepáváme gumovou paličkou tak, aby spáry měly stejnou tloušťku 1–3 mm. Poloha tvárnic se dá upravovat do 5 minut.

Silka nabízí široké možnosti povrchových úprav

Nejčastější vnitřní povrchovou úpravou příček a stěn z tvárnic Silka je ručně či strojně nanášená vápenocementová omítka. Pro stěny z tvárnic Silka jsou ideální vnitřní systémové tepelněizolační omítky Ytong, které byly vyvinuty speciálně pro tvárnice Ytong a Silka. Se Silkou jsou plně kompatibilní, a navíc s nimi máte na výběr dvě možnosti povrchové úpravy – buď ve formě omítky, nebo hlazené stěrky.

Veškeré podrobnosti o sortimentu vápenopískových tvárnic Silka a jeho vlastnostech a možnostech využití najdete na www.xella.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti Xella