Dům a stavba

REDAKČNÍ TEST: STAVEBNÍ MÍCHADLA

Nezáleží na tom, zda máte před sebou rekonstrukci domu, nebo se pouštíte do dokončovacích prací na stavbě. Pokud se při míchání barev, tmelů, stěrek, omítkovin a malt spolehnete na elektrická míchadla, můžete očekávat nejen úsporu sil a času, ale také konzistenci, která bude vhodná na nanášení. Otestovali jsme ty nejdostupnější.

Metla

Velikost a geometrie rozhodne o materiálech, pro které je sestava stroje vyladěná. V balení většinou najdete jen jednu, dodatečné si musíte zakoupit samostatně. Mají jednotné upevnění na šroub s metrickým závitem.

Výkon

Více než na otáčkách záleží na točivém momentu. Motor musí mít dostatek síly na to, aby si s hustým a kamenitým materiálem poradil, aniž by došlo k jeho přetížení. To může rychle vyústit do přehřátí.

 

Regulace

otáček motoru je praktickou výbavou, díky níž při práci méně zašpiníte své okolí a vymícháte jemnější tmely, aniž byste je napěnili. Na některých modelech se najde také převodovka se dvěma rychlostními stupni.

 

Rozběh

Elektronický rozběh motoru je natolik praktický, že by byl vhodný u každého míchadla. Pokud otáčky nabíhají postupně, můžete zapracovat vodu do sypké směsi, aniž by vám unikala z kýble ven.

Ergonomie

Při jednom kyblíku za hodinu nezáleží na tom, zda se musíte ohýbat k zemi, nebo vás míchadlo táhne za ruce víc, než vám je milé. Pokud se však chystáte na velký záběr, určitě si detailů všimněte.

 

Jak jsme testovali

Fasádní barva, akrylátová omítka, stavební lepidlo, ušlechtilá malta a pytlový beton. To byly materiály, při jejichž zpracování jsme se snažili zjistit, jak se budou chovat míchadla. Snažili jsme se zachytit nejen to, jak si s různou strukturou materiálů poradí, ale také jaké pohodlí či nepohoda čeká obsluhu při používání. Přece jen, ač se míchadla navzájem podobají, v rukou se chovají úplně odlišně.

 

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT

1. Rozestup rukojetí

Dát do pohybu hustou masu materiálu není výzvou jen pro sílu motoru, ale také pro ruce, které musí stroj udržet v pracovní pozici. Čím více jsou rukojeti od sebe vzdálené, tím jednodušší je udržet míchadlo při práci v hustých materiálech. Líbily se nám silnější profily držadel, které v rukou dobře sedí nejen bez rukavic, ale také v pracovních rukavicích. Právě v těch budete s míchadlem pracovat asi nejvíc.

2. Otáčky

O tom, že pomalý rozběh je vítaný, není pochyb. Když však dojde na regulaci otáček, hodně záleží na tom, jaké máte s míchadlem plány. Při míchání sypkých stavebních směsí do vody je přímo nutností, při práci s barvami, disperzemi či hotovými hmotami regulaci až tak velmi nepotřebujete. Samozřejmě pouze tehdy, když je motor v rovnováze s pracovním nástrojem, tedy metlou, kterou nese na hřídeli.

3. Regulace

Výrobci se s regulací otáček vypořádávají různým způsobem. Někde najdete otočné kolečko pod palcem levé ruky, které vám dává úplnou kontrolu nad během. Jinde si musíte vystačit s tlačítkovým vypínačem, který reaguje na intenzitu stisknutí. Podobně jako u vrtaček, také zde najdete omezovací kolečko, které je jakýmsi dorazem maximálního zatlačení. Zde pohodlí regulace zaostává.

4. Hlučnost

Staveniště není nejtišším pracovištěm, pokud se však věnujete renovaci interiéru, přílišná hlučnost motoru a převodovky mohou být nepříjemné. Jak jsme měli možnost přesvědčit se v praxi, hlučný provoz lze vyčítat mnoha modelům. Zaznamenali jsme ji hlavně tam, kde byla míchadla vybavena převodovkou. Můžeme jen předpokládat, že lepším promazáním by bylo možné hlučnost strojů snížit.

5. Převodovka

Nic nedokáže dostat točivý moment motoru pod kontrolu tak dobře jako převodový mechanizmus. Pokud chcete míchadla používat na nejhustší materiály s velkým podílem kameniva, v nejdostupnější hobby třídě můžete díky převodovým stupňům získat konkurenční výhodu. Sami si určíte, zda vám jde v záběru víc o otáčky nebo sílu, která se na metlu přenáší. Převodovka chrání motor před přetížením.

 

6. Údržba

Pokud dokážete stavební míchadlo ochránit před prachem prostředí a stavebních materiálů, jedinou vaší povinností bude uhlídat kondičku napájecího kabelu a stav uhlíků motoru. Nám se osvědčilo používat při čištění kbelík s mýdlovou vodou, ve které se při otáčkách metla umyje od cementu, vápna i disperzí. Výborným pomocníkem je kompresor s ofukovací pistolí, která dokáže vyhnat prach z motoru.

Neničte vRtačky mÍCHÁníM

Pokud je potřebné ve třílitrovém kbelíku zamíchat barvu na vymalování stěny, je to práce i pro akumulátorový šroubovák s kuchyňskou metličkou. Elektrická vrtačka s dobrou regulací rychlosti si zase poradí s disperzními omítkovinami. Dojde-li však na stavební lepidla, vápenocementové malty a pytlové betonové směsi, to už je práce pro stavební míchadlo. Za dostupnou cenu získáte pomocníka, který zvládne tuto výzvu s nadhledem.

Hobby míchadla mají dostatečnou životnost na to, abyste s nimi namíchali stavební lepidlo na zateplení celého rodinného domku nebo míchali omítkoviny při stavbě a renovaci. S velkým maltovníkem (hranatou stavební vaničkou) nejenže práci urychlíte, ale zbavíte se nepříjemného přidržování kbelíku nohama. Ten se s hustými materiály snaží otáčet stejně rychle jako vřeteno metly.

 

 

 

 

mcihadlo proma

Ferm FPM-1400N

 

Motor: 1 400 W, 180 – 650 ot./min.

Regulace: 2 stupně převodu, otočný volič

Metla: M14 závit, O 120 × 105 mm

Hmotnost: 7,6 kg

 

Výkon v záběru je silnou stránkou tohoto míchadla. Výrobce zvolil takový poměr mezi metlou a sílou motoru, abyste si mohli na staveništi poradit i s těmi nejhustšími materiály s větší frakcí kameniva. Převodovka dává na výběr mezi točivým momentem a otáčkami, práce je pod plnou kontrolou elektronického regulátoru. Líbila se nám výborná manévrovatelnost, která je dána geometrií metly. Obzvlášť v případě míchání suchých stavebních směsí s vodou jsme měli pocit, že metla zachází do každého koutu nádoby vždy přesně tam, kam jsme chtěli. Kabel je pevný a ohybný i v sychravém nečasu, strpět však budete muset vyšší hlučnost při práci. I vibrace jsou při práci o něco vyšší, takže polstrované rukavice s měkkou vložkou jsou rozumnou volbou.

„Ač jde o hobby model, je natolik houževnatý, že ho při dobré péči na svém domácím staveništi zaručeně nesedřete.“

+ výborná manévrovatelnost

– vyšší hlučnost

 

Pro ty, kteří hledají trvanlivé míchadlo na staveniště nebo na rozsáhlou rekonstrukci svého rodinného domku. Je robustní, výkonné, avšak bez komfortu obsluhy.

 

2 720 Kč

www.narex-makita.cz

+++  (tři)

 

 

MadalBal michadlo

Extol MX 1600 DP

 

Motor: 1 600 W, 180 – 650 ot./min.

Regulace: 2 stupně převodu, otočný volič, rozběh

Metla: M14 závit, O 135 × 170 mm

Hmotnost: 7,5 kg

 

Elektronické řízení motoru si vás získá. Na začátku je pomalý náběh otáček, pak přijde na řadu regulace, která se snaží udržet motor ve stabilních otáčkách. Znamená to, že elektronika vykrývá kolísání zátěže tak, abyste stále pracovali stejným tempem. Metla je velká, avšak s řídkou šroubovicí, takže dobře pracuje v řidších i hustších materiálech. Jde o stroj, u něhož máte vždy pocit, že všechno je pod kontrolou. Jako kdyby ho výrobce vyladil pro ty, kteří se pouštějí do rozsáhlejších rekonstrukcí. Při práci však zamrzí hlučnost, ale i kratší napájecí kabel, který má jen dva metry. Při míchání v kbelíku nám to příliš nepřekáželo, když jsme však kbelík vyměnili za kolečko a později za velký maltovník, přece jen bychom prodlužovačkou chvílemi zavadili o věci kolem nás.

„Převodovka se vám bude líbit, mnohem více však osloví elektronické řízení motoru. Díky němu je práce bezpečná a směsi jsou rovnoměrně promíchané.“

+ pomalý rozběh

– krátký kabel

 

Pro domácí kutily, kteří mají před sebou rozsáhlejší rekonstrukci, při které vystřídají při míchání více druhů stavebních materiálů.

 

2 749 Kč

www.ok-shop.cz

+++-  (tři a půl)

 

 

michadlo Lidl

Lidl Parkside PFMR 1400 B1

 

Motor: 1 400 W, 0 – 700 ot./min.

Regulace: plynulá, tlačítkovou spouští

Metla: M14 závit, O 130 × 170 mm

Hmotnost: 4,5 kg

 

Odlehčete míchadlo pro pohodlnou práci a dejte mu motor, který je tišší než všechny ostatní. Právě to je případ tohoto míchadla, které je řešením pro ty, kteří se chtějí pouštět do prací menších rozsahů. Pokud jde o míchání barev, stěrek, nebo disperzních omítkovin, tento model si s nimi poradil k úplné spokojenosti. Elektronický rozběh nemá, s citlivou rukou na tlačítku však dosáhnete stejného efektu. Právě takto je řešená regulace, která svědčí kbelíkovým materiálům zadělaným v továrnách. Pokud však přijde na zadělání suchých pytlových směsí, trošku vás zamrzí, že regulaci otáček nemáte na dosah ve formě otočného kolečka. Výborně se osvědčila metla se středovým hrotem, díky němuž její spodní lem neklesá až na dno pracovní nádoby.

„Při práci se vám bude líbit přídavný rám, který chrání napájecí kabel před poškozením. Jakkoliv míchadlo položíte, kabel bude v bezpečí.“

+ lehké vyhotovení

+ metla se středovým hrotem

 

Na míchání disperzních materiálů v továrenských kbelících, ale také na míchání stavebních lepidel a stěrek jemné konzistence.

 

49,99 eur

www.lidl.sk

+++-  (tři a půl)

 

 

michadlo agromarket

Villager VEM 1050

 

Motor: 1 050 W, 0 – 580 ot./min.

Regulace: plynulá, tlačítkovou spouští

Metla: M14 závit, O 120 × 130 mm

Hmotnost: 4,5 kg

 

Pokud jste si v minulosti přivykli během improvizací na výbornou manévrovatelnost vrtačky s osazenou metlou, u tohoto míchadla budete zažívat stejné pocity. S tím rozdílem, že výkon a točivý moment motoru bude přesně odpovídat zátěži, která práci svědčí. Barvy jsme míchali při nízkých otáčkách, líbila se nám práce s disperzemi, poměrně rychle jsme si našli pracovní tempo a taktiku na míchání stavebních lepidel. Tento model je jednoduše vyladěný pro všechny tyto tři případy, a pokud patříte mezi ty, kterým prsty ztrácejí na spoušti citlivost, můžete se spolehnout také na dorazové kolečko. Museli jsme však udělat drobnou úpravu. Jelikož rukojeť se kvůli vibracím stále odšroubovávala, museli jsme ji zajistit vějířovou podložkou. Asi by jí svědčil opačný závit.

„Toto míchadlo má páčku na zařazení zpětného chodu. Takováto taktika vám přijde vhod, pokud potřebujete promíchat suchou směs dřív, než do ní nalijete vodu.“

+ dobrá ergonomie

+ svižná manévrovatelnost

 

Pro domácí kutily a víkendové řemeslníky, kteří pracují s barvami, stěrkami a lepicími maltami. Je to malý stroj na malou práci.

 

1725 Kč

www.michadla.heureka.cz

+++-  (tři a půl)

 

 

michadlo gude

Güde GRW 1800

 

Motor: 1 800 W, 150 – 650 ot./min

Regulace: 2 stupně převodu, otočný volič, rozběh

Metla: M14 závit, O 135 × 170 mm

Hmotnost: 7,5 kg

 

I když jde o hobby model na víkendové použití, robustní vyhotovení dává naději, že toto míchadlo snese také intenzivní zátěž při míchání stavebních lepidel, ušlechtilých malt a pytlového betonu. Jde o stroj s převodovkou, plynulým rozběhem a elektronickou regulací otáček, která však nedrží metlu při zátěži ve stabilních otáčkách. Hlučnost a vyšší vibrace při práci příliš neprospějí komfortu, dobré vyladění parametrů motoru k míchací metle však dává práci dynamický, silový ráz. Toto míchadlo se nám osvědčilo hlavně při práci ve větší nádobě, protože mělo tendenci otáčet s hustými materiály i kbelík víc, než ostatní modely, se kterými jsme sbírali zkušenosti. Dobré tvarování hrubé rukojeti a dlouhý kabel zajišťují obratnost a bezpečnou práci.

„Výkon silného motoru využijete ve směsích s kamenivem. Příkladem je WU beton, který je klasikou při zalévání zárubní.“

+ výkon

– vibrace

 

Pro drobné stavebníky, kteří hledají nástroj na míchání stavebních materiálů všech druhů – od disperzí až po pytlové betony.

 

2 581 Kč

www.ok-shop.cz

+++-  (tři a půl)

Text Marcela Gigelová

Foto archiv výrobců