Dům a stavba

Neokoukané pokojové rostliny: Fialové listy, jelení parohy a drahokamové orchideje

Existuje několik druhů pokojových rostlin, které zaručeně dokáže popsat každý domácí pěstitel. Mezi ty nejznámější patří například monstery, filodendrony nebo kejáky. Existují ale i takové, které jsou oslnivé a téměř nikdo je nezná.

Macodes petola
Zdroj: Shutterstock

Důvodem popularity pro zmiňované pokojové rostliny je jednoduchá péče a nízké nároky na život. Mezi pokojovými rostlinami najdeme však i takové, které dopěstuje téměř každý, a přitom jsou nevšední.

Strobilanthes dyeriana

Fialová barva listů se často v rostlinné říši nevyskytuje. Jde přitom o vyhledávanou variantu. Právě fialové listy se zelenou žilnatinou jsou důvodem extrémní atraktivity tohoto druhu.

Strobilanthes pochází z Myanmaru a patří do tropické čeledi Acanthaceae, jejíž zástupci jsou až na výjimky teplomilní. Proto této rostlince vyhovuje teplé a světlé místo s vyšší vlhkostí, bez úhony zvládne i průměrnou pokojovou.

Strobilanthes dyeriana
Strobilanthes dyeriana ohromuje svým neobvyklým a krásným vzhledem. | Zdroj: Shutterstock

Tento druh má velmi rád vodu a vyžaduje zvýšenou zálivku. Též ocení hnojení. Nejvhodnějším substrátem je směs pro pokojové rostliny, kterou můžete obohatit perlitem a rašeliníkem. Strobilanthes je v našich podmínkách poměrnou vzácností a budete muset chvíli hledat, než ho najdete. Odměnou vám bude tento fialový klenot pokojových rostlin.

Platycerium

Další bod v našem seznamu bude patřit celému rodu rostlin. Platycerium, někdy nazývané parožnatka, na první pohled překvapí svým nezvyklým vzhledem, od něhož se odvíjí jeho český název.

Platycerium
Platycerium je pokojová rostlina, která ocení spíše chladnější prostředí. | Zdroj: Shutterstock

Patří mezi kapradě a praktikuje zvláštní způsob života – epifytismus, tedy život na druhé rostlině bez toho, že by jí škodila. V přírodních podmínkách takto platyceria „obývají“ kmeny stromů, což v domácnosti umožní vytvořit zajímavá aranžmá na kmíncích.

Visící Platycerium
Platycerium dokáže ozvlášnit jakoukoliv místnost. | Zdroj: Shutterstock

Parožnatka se však dá pěstovat i v květináči, v substrátu složeném z rašeliny a rašeliníku. Zkušení pěstitelé vám potvrdí, že pěstování platycerií není právě nejjednodušším úkolem. Na polostinném místě s vyšší vlhkostí se však odmění svým vzhledem připomínajícím jelení parohy.

Macodes petola

Hledáte-li rostlinu, která časem nepřeroste přes hlavu a má přímo pohádkový vzhled, tak určitě nepřehlédněte Macodes petola. Macodes patří mezi tzv. drahokamové orchideje. Má tmavě zelené listy s matným vzhledem a zářivou žilnatinou, která připomíná kresbu blesků.

Tato orchidej má ráda vyšší vlhkost, než je pokojová, proto je jejím ideálním stanovištěm vitrína, rostlinné terárium nebo skleněná kupole. Macodes preferuje polostín, a proto neocení pobyt přímo na jižním okně.

Macodes petola v květináči
Macodes petola se řadí mezi orchideje. | Zdroj: Shutterstock

Za vhodný substrát se považuje čistý rašeliník nebo směs pro pokojové rostliny s perlitem pro provzdušnění. Při dodržení těchto podmínek se vám tato orchidej odvděčí dechberoucími listy, a možná dokonce vykvetou květy, které však svým vzhledem listy nepřekonají.

Stephania erecta

Pokud jste někdy toužili vlastnit sloní nohu/nolinu a líbí se vám rostliny s dřevěným kmínkem, ale nemáte pro ni místo, je pro vás stephania ideálním tipem. Nebuďte však překvapeni, když vám obchodník prodá rostlinu, která vypadá jako hlíza brambor, bez kořenů a listů. Jde o kaudex, zhrublou stonkovou hlízu, pomocí níž rostlina překoná nehostinnou část roku.

Stephania erecta
Stephania erecta pochází z Thajska, kde se označuje jako kamenná želva. | Zdroj: Shutterstock

Když chcete, aby hlíza začala růst, umístěte ji do vlhčího prostředí a ponořte ji z menší části do substrátu. Ze zdřevnatělé hlízy najednou vyraší kulaté listy na tenkých stoncích. Celý vzhled rostliny začne působit ještě o něco nezvykleji, bude to vypadat, že zelená část k té dřevěné vůbec nepatří.

Pro stephanie je nejvhodnější dostatek světla za oknem a mírná zálivka, dlouhodobé přelití by pro tento druh znamenalo téměř jistou smrt. Když si však na nadbytek vody dáte pozor, ze stephanie se stane velmi jednoduchá rostlina, se kterou si poradí i začátečník.

Fotogalerie

Text: Matúš Puskeiler
F
oto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů