Dům a stavba

Proč by nemohly být na panelovém domě sluneční hodiny?

Málokoho to napadne, ale proč by nemohly být na panelovém domě sluneční hodiny? Většinou je, pravda, obdivujeme na starých domech či ve skanzenech. V době digitální jsou prakticky nepotřebné. Ale jsou krásné. Že by panelový dům mohly sluneční hodiny ozdobit, napadlo členy Bytového družstva Bronzová v Praze 5 – Stodůlkách, když se rozhodli dům revitalizovat.

Svěřili se odborníkům a ti navrhli, že s ohledem na volné plochy domu a jeho orientaci ke Slunci by hodiny mohly být dvoje. Jedny na jižní straně, druhé  na velké volné ploše východní stěny domu. Ta je navíc orientovaná přímo proti hlavní přístupové cestě od stanice metra Lužiny. A tak se na nové fasádě dvoje sluneční hodiny objevily. Říká se jim párové.

Neukazují sice čas, který dnes používáme v občanském životě (což je tzv. pásmový čas), ale protože jsou konstruovány pro místní poledník, tj. poledník, na němž se sluneční hodiny nacházejí, ukazují tzv. pravý místní sluneční čas. Přibližně to je SEČ, tedy tzv. „zimní“ čas. Pro získání přibližné hodnoty letního času je třeba přičíst ještě 1 hodinu.

Ač oboje vypadají na první pohled poměrně jednoduše, nejsou dílem jednoho člověka. Gnómonický (tj. funkční) návrh vypracoval Pavel Marek. Stínové ukazatele vyrobilo zámečnictví Josefa Štorka. Číselníky nakreslili Jaroslav Platil a Přemysl Vranovský za spolupráce Pavla Marka. Montáž ukazatelů na stěnu, stejně jako kompletní revitalizaci domu provedli pracovníci společnosti KASTEN pod vedením mistra Jana Deje a stavbyvedoucího Martina Kopeckého.

Skvělá stavba. KASTEN je pečlivá firma.

Více o slunečních hodinách najdete na: http://slunecnihodiny.wz.cz/galerie/gsh_n2/images/sh-p5luziny-delsi.pdf.