Dům a stavba

NÁTĚR PRO PLECHOVOU STŘECHU

VYSEJME FAZOLKU: Zbylo-li nám volné místo na záhonku po sběru salátu hlávkového, ředkvičky či rané kedlubny, využijeme ho k výsevu keříkové fazole. Nejvíce jí vyhovují polohy chráněné před větrem a hlinitopísčité půdy. Na červnové výsevy jsou vhodné rychle rostoucí odrůdy zelenolusková ’Gusty‘ a žlutolusková ’Berggold‘. Vyséváme do řádků od sebe vzdálených 40 cm, v řádku na vzdálenost dvacet centimetrů. Do jamek hlubokých pět až deset centimetrů vhodíme pět až deset semen. Vyraší v průběhu týdne.

Jak na to:

NÁROČNOST:

DOBA: 1 den

NÁKLADY: 88 Kč (na m2) + příprava a pomůcky

Kontrolní seznam:

(skutečná spotřeba na m2 + příprava a pomůcky)

MATERIÁL:

příprava

saponát Savo na podlahy 64 Kč/l

aceton technický R-7003 45 Kč / 0,4 l

nátěr

Colorlak Aquarex V 2115 212 Kč / 0,6 l

NÁŘADÍ A POMŮCKY:

malířské nářadí

štětec Schuller Allround kulatý č. 6  73562 65 Kč

váleček Schuller MicroLine Pro midi 20566 62 Kč

žebřík

malířský kbelík a vanička

pevný kartáč

zahradní hadice

 

KROK za KROKEM:

1. Saponát

V malířském kbelíku smícháme vodu se saponátem. Vybíráme účinný odmašťovač, který neobsahuje silikony a lešticí přísady.

2. Očištění

Střechu čistíme kartáčem a saponátovou vodou. Uvolní se tak nejen nečistoty, ale i zbytky starého nátěru či odlupující se části.

3. Odmaštění

Místa znečištěná dehtem, vosky a olejem důsledně odmastíme acetonem. Obvykle se nacházejí u komína a velkých montážních prvků.

4. Koroze

Místa postižená korozí ošetříme odrezovačem. Ten změní chemickou podstatu koroze a zabrání tomu, aby se pod novým nátěrem rozšiřovala.

5. Opláchnutí

Takto připravenou střechu opláchneme hadicí proudem čisté vody. Pokud zachycujeme vodu z okapu do nádob, přesměrujeme ji do kanalizace.

6. Příprava


Barvu promícháme důkladně až ke dnu, aby se zhomogenizovala. Máme-li více balení různých šarží, smícháme je dohromady kvůli sjednocení.

7. Detaily

Okraje, nedostupné spáry a členité prvky natíráme kulatým štětcem. Získáme tak jistotu, že i tato problémová místa budou pečlivě natřená.

8. Plocha

Na ploše nanášíme barvu mikrovláknovým nebo nylonovým válečkem. Šířku volíme podle své zručnosti a charakteru střechy.

9. Vlny

U plechové krytiny s vlnami táhneme váleček kolmo na reliéf tak, aby se barva v dobrém nakrytí dostala úplně všude.

10. Spodky

Štětcem dotíráme sněžné lapače, rozrážeče, spodní lemy střechy a okapy, k nimž se ze střešního žebříku bezpečně nedostaneme.

11. Přetírání

Po vyzrání nátěru – po čtyřech až pěti hodinách – nanášíme druhou vrstvu barvy. Ta překryje drobné nedostatky a prodlouží životnost.

Text, foto a realizace: Milan Gigel :: Odpovědná redaktorka: Monika Šestinová