Dům a stavba

Stavíte? Materiály vybírejte pečlivě a nešetřete na nich

Ať už se chystáte vybírat jakýkoliv stavební materiál, určitě chcete mít jistotu, že bude kvalitní a dodaný včas. Poměrně dost lidí, obzvláště ti, co stavějí dům svépomocí, se snaží na materiálech ušetřit. To se však v konečném důsledku nemusí vyplatit.

pílení dřeva
Zdroj: Unsplash

Ušetřit se dá, ale raději ne na materiálech

Fasádní systémy, zdicí materiály, tepelné izolace, pojiva a plniva tvoří nedílnou součást hrubých staveb, jejich výběru je tak potřeba věnovat dostatečnou pozornost a rozhodně se nevyplatí na nich šetřit. Ve skutečnosti se vám totiž to, co „ušetříte“ na hrubé stavbě, může následně vrátit v podobě nákladných oprav škod.

Ušetřit můžete třeba už při navrhování projektu domu s architektem či projektantem – čím jednodušší půdorys, tím nižší náklady na základovou desku a zároveň méně starostí se stavbou, omítáním, malbou zdí apod.

Věnujte čas výběru podlah a obkladů

Alfou a omegou krásných interiérů je výběr vhodných podlah a obkladů, který by se měl odvíjet především od účelu stavby. Stavíte kanceláře v centru města? Pak nejspíš půjdete po kvalitních, ale zároveň elegantně vypadajících podlahách a obkladech. Řešíte interiér továrny? Pak pro vás bude hrát prim pravděpodobně životnost a odolnost podlah nebo obkladů.

Důležitý je i výběr kvalitní stavební chemie, jako jsou lepidla, spárovací hmoty, hydroizolace, tmely nebo silikony. Ty jsou nezbytné pro hladkou pokládku dlažeb a obkladů nebo třeba pro spárování.

Stavební výplně pro domy, kanceláře i továrny

Stavební výplně mají za úkol zpřístupnit budovy k užívání nebo prosvětlení interiéru. Spadají pod ně dveřní pouzdra, interiérové dveře a zárubně, ocelové zárubně, půdní schody, střešní okna nebo zámky a dveřní kování.

Montáž tohoto typu stavebnin přichází na řadu po dokončení hrubé stavby a záleží, čím konkrétně potřebujete stavbu vybavit. Například dveřní pouzdra jsou velmi praktická, protože jednak umožní samotné dveře zasunout do zdi a jednak mají některé vlastnosti klasického zdiva. Například na ně můžete připevnit poličky.

U střešních konstrukcí rodinných domů vítězí dřevo

Hlavním úkolem střechy je chránit stavbu před povětrnostními vlivy, například před deštěm nebo sněhem. Střecha obvykle obsahuje nosnou konstrukci, tedy tzv. krov, a na ni položenou střešní krytinu. Volba typu krovu závisí především na využití stavby, v případě rodinných domů však stále převažuje dřevo. Krov by měl odpovídat také tomu, zda budete využívat podkroví, či nikoliv.

ZDROJ: PR článek společnosti Merxu s.r.o.
Foto: Unsplash