Dům a stavba

Elektrický nebo kombinovaný ohřívač vody? Při výběru dbejte více aspektů

Výběr ohřívače vody je pro každou domácnost důležitá věc. Nezáleží na tom, zda stavíte, anebo rekonstruujete a vyměňujete starý bojler za nový. Vaše rozhodnutí bude mít zásadní vliv na náklady spojené s ohřevem teplé vody. Pokud máte možnost napojit bojler na více zdrojů tepla, dilema je vyřešeno.

ohřívač vody
Zdroj: Stiebel eltron

S nástupem zimy je vhodné zamyslet se nad stavem zařízení, která vám generují teplo a starají se o pohodlí všech členů domácnosti. Za pozornost stojí kotel, krbová vložka, ale také ohřívač vody. Zejména v případě, že je doba ohřevu vody příliš dlouhá, a tím pádem jsou vyšší i náklady na jeho provoz.

A právě úspora je v mnoha případech důležitou proměnnou, která má rozhodující vliv na řešení otázky, jaký typ ohřívače pro svoji nemovitost zvolit, zda elektrický nebo kombinovaný. „V případě domácností, kde je možné napojit ohřívač vody na více zdrojů tepla, je ideálním řešením kombinovaný bojler.

Jedná se o efektivní a výhodné řešení, které se pozitivně projeví i na ušetřených nákladech. Výměník tepla je ideální napojit na plynový kotel, případně na kotel na tuhá paliva či k dalším zdrojům tepla, jakým je i krbová vložka,“ radí Petr Novotný, produktový manažer ze společnosti STIEBEL ELTRON.

V létě, kdy se prostory nemusí vytápět, využívá ohřívač k ohřevu vody elektrické topné těleso. Jedná se o energeticky efektivní alternativu. Kombinované ohřívače vody vám navíc poskytnou rychlejší ohřev a máte u nich na výběr z různých typů a objemů.

Kombinovaný ohřívač vody je ovšem vhodný pouze pro domácnosti, kde se využívá teplovodní topný systém. Takový systém totiž umožňuje využívat aktuální topný zdroj také pro přípravu teplé vody, a tak šetří náklady na její přípravu.

V tom spočívá tajemství jeho úspěchu. V případě, že máte topení řešeno elektrickými radiátory, podlahovou elektrickou topnou rohoží nebo konvektory, lepším řešením pro vás je elektrický ohřívač vody.

kombinovaný ohřívač vody
Kombinované ohřívače vody je možné zakoupit i v horizontálním provedení. | Zdroj: Stiebel eltron

Vhodné řešení pro všechny situace

Pokud jste se rozhodli pro kombinovaný bojler, je neméně důležité vybrat si i vhodný typ. Produkty značky STIEBEL ELTRON, která nahradila značku Tatramat, uspokojí potřeby i toho nejnáročnějšího zákazníka. Vertikální ohřívače vody nejsou náročné na prostor, proto bývají často umístěny přímo v koupelně, respektive blízko k odběrnému místu.

Horizontální ohřívače vody je oproti nim možné dobře ukrýt. Vertikální ohřívače vody mají dvě varianty napojení externího zdroje tepla, a to buď zprava, nebo zleva. „V naší nabídce máme kombinované ohřívače vody, které disponují tzn. výměníkovým hadem. Ohřívače vody s takovýmto trubkovým výměníkem mají vyšší výkon než dříve využívané ohřívače s dvoupláštěm, a tím pádem i rychlejší ohřev vody.

U tohoto typu je výhodou mít v ústředním topení také čerpadlo, provedení od STIEBEL ELTRON však funguje i na samotíž. Je proto možné jej využít i jako náhradu za dosluhující ohřívač s dvouplášťovým výměníkem. Díky vyššímu výkonu výměníku tepla ušetříte po takové výměně svůj čas i peníze. Doporučuji obrátit se na naše specialisty, kteří vám poradí s výběrem konkrétního kombinovaného ohřívače vody s ohledem na vaše individuální potřeby,“ dodává Petr Novotný ze společnosti STIEBEL ELTRON.

kombinovaný ohřívač vody
Produkty zpod Tater dostávají nové jméno. Značku Tatramat nahrazuje STIEBEL ELTRON. Týká se to i kombinovaných ohřívačů vody. | Zdroj: Stiebel eltron

Přestože ohřívače vody Tatramat dostaly světové jméno STIEBEL ELTRON, stále jde o poctivé a kvalitní slovenské produkty vyrobené v popradských Matějovcích. Nenechte se proto v prodejnách a u obchodních partnerů zmást. Teplá koupel sice dostala nové jméno, ale i nadále bude domácnostem poskytována kvalitními ohřívači vody z pod slovenských Tater.

Zjistit více o ohřívačích vody STIEBEL ELTRON

ZDROJ: PR článek společnosti Stiebel eltron