Dům a stavba

Jaký typ podlahy si vybrat a kam se nejlépe hodí?

Budete po ní chodit možná po zbytek života, proto jejímu výběru věnujte pozornost. Měla by být funkční, příjemná na dotek a samozřejmě by se vám měla taky líbit. Jaký materiál si vybrat a kam se nejlépe hodí?

Koberec

Koberce dokážou zútulnit, oživit či prohřát prostor tak, jako žádná jiná podlahovina. Nejsou překážkou ani v domácnostech s alergiky. Výzkumy dokazují, že v místnostech s koberci je o polovinu nižší koncentrace jemných prachových částic než v těch bez koberců. Při výběru je nejdůležitější to, do jaké místnosti ho plánujete položit, a tedy jak často bude vyžadovat údržbu. Koberce nejvyšší kvality jsou vyrobeny z vlny. Díky přírodnímu lanolínu mají vlákna větší pružnost a tvarovou paměť. Dobře tlumí hluk a udržují přirozenou vlhkost prostředí. Snesou podstatně vyšší zátěž než umělé koberce. Správně zvolený koberec dokáže změnit dojem z prostoru. Stačí ho jen vhodně umístit podle toho, jestli chcete zvětšit, zmenšit nebo prodloužit danou místnost.

Dřevo

Dřevo má výborné tepelné a izolační vlastnosti, dlouhou životnost a je vhodné pro alergiky. Dřevěná podlaha (palubovka) je oblíbená a vyhledávaná pro svůj přírodní vzhled a kvalitu. Vyrábí se z masívního dřeva a je pocitově teplá, měkká a příjemná na dotek. Jednou z předností přírodního dřeva je možnost opravit ho při poškození. Těsně před samotným frézováním se ještě dosušuje v sušičce na deseti- až dvanáctiprocentní vlhkost. Je třeba však počítat s tím, že „čerstvé“ dřevo ještě může trochu pracovat a časem se mírně rozestoupit. Před položením je proto dobré, když se den dva aklimatizuje v prostoru, ve kterém se bude ukládat. Po dokončení ukládání se podlaha přebrousí a natře některým z povrchových nátěrů na dřevo. Má široké využití v interiéru a exteriéru, v poslední době se používá i v koupelnách, tam však pozor na dobré odvětrání.

PVC/Vinyl

Oba druhy podlah jsou složeny z polyvinylchloridu, tedy umělého materiálu PVC. Podlahovinu PVC najdete stočenou v kotoučích v různých šířkách a vinylovou zase v lamelách nebo dílcích. Když po nich přejdete naboso, zjistíte, že PVC je měkčí a vinyl tvrdší. Obě podlahy jsou pružné, snadno se ukládají a udržují. Jsou odolné proti oděru a vodě a méně náročné na údržbu. Hodí se prakticky do každé místnosti. Jsou rozměrově stálé a v porovnání s krytinami z masívního dřeva nesesychají. Zároveň mají antistatické, elektrostatické a protiskluzové úpravy povrchu a jsou odolné i proti působení slunečního záření, takže se nemusíte bát, že vám časem vyblednou. Mají vysokou tepelnou vodivost a setrvačnost, hodí se tedy i tam, kde se nachází podlahové topení.

Jaký typ podlahy si vybrat: různé vzory PVC podlah
PVC podlahy

Dlažba

Keramická dlažba je tou nejvhodnější krytinou na podlahové topení, protože má nejvyšší tepelnou vodivost. Je mimořádně praktická. Rychle se zahřeje a je ihned příjemná na dotek. Její nevýhodou je, že v období, kdy se netopí, je podstatně chladnější než jiné typy podlah. Používá se hlavně do předsíní, kuchyní, koupelen, ale i obývacích pokojů, protože dnešní výběr dlažeb je vskutku pestrý a nabízí pestré dezény imitující dřevo, textilie, kámen, beton, koberce či tapety. Keramická dlažba navíc není tak náročná na přípravu podkladu jako například vinylová podlaha, která se lepí.

Korek

Korkové podlahy jsou ekologické, teplé a měkké, příjemné na dotyk, mají výborné tepelněizolační a zvukověizolační vlastnosti. Kromě toho jsou lehké, pružné, nenasákavé a odolné proti plísním a chemikáliím. Z hlediska tepelné pohody a pohodlné chůze patří mezi ty nejkomfortnější. Korek totiž reaguje na naši tělesnou teplotu, čímž vytváří příjemný hřejivý pocit. Výborně pohlcuje zvuk a vibrace, šetří tím klouby a páteř. Nepřitahuje prach a nečistoty, což ocení především domácnosti s alergiky. Korková podlaha je ideální téměř do všech místností, dokonce i do koupelny. Chrání ji svrchní nátěr laku. Snadno se udržuje a lze ji klást i na podlahové topení. Je dostupná v mnoha dezénech a barvách.

Laminát

Laminátové podlahy se hodí do každého interiéru, díky zacvakávacímu systému se velmi snadno a rychle montují, patří tedy mezi nejpoužívanější podlahové krytiny. Dají se kombinovat s podlahovým topením, je třeba však vybrat správnou podložku při montáži. Na povrchu mívají ochrannou vrstvu proti škrábancům. Vysoce kvalitní jádra dřevotřískových desek poskytují zase dobrou ochranu proti padajícím předmětům a vodotěsná základová deska chrání proti navlhnutí povrchu. Kvalitní laminátové podlahy neblednou a jsou ošetřeny antistatickou vrstvou, která eliminuje elektrostatické výboje a odpuzuje prach. Laminátová podlaha je vhodná opravdu do každé místnosti, od koupelny až po dětský pokoj, a je velmi nenáročná na údržbu.


Text: Katarína Barošová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů