Dům a stavba

Jak ušetřit za vytápění a ještě se doma cítit lépe

Způsobů jak ušetřit na vytápění ji více. Britská vláda radila svým spoluobčanům během tuhé zimy v roce 2013 vzít si jeden svetr navíc a topit méně. Ale co takhle topit chytřeji?

krb

Ideální je na způsob vytápění myslet již při projektování a výstavbě domu. Kromě hlavního zdroje tepla, kterým je u nás většinou plyn, výjimečně pak elektrická energie, je vhodné využívat i takzvané doplňkové vytápění.

V našich zeměpisných šířkách se jako nejvhodnější ukázalo zařazení doplňkového vytápění kusovým dřevem nebo peletami. Jedná se o lokální obnovitelný zdroj energie, který minimálně zatěžuje životní prostředí a navíc plápolající oheň navodí v interiéru příjemnou atmosféru. Nedávno byla v Německu uveřejněna studie, která zjistila, že drtivá většina stavebníků si po výstavbě krbových kamen nedokázala představit život v bytě či domě bez nich. Celkový komfort bydlení se podle zkušeností výrazně zvýšil.  Velkou výhodou doplňkového vytápění je i větší nezávislost na externích dodavatelích energie a celkové snížení nákladů na vytápění při rozumném využití obou zdrojů.

Často ale na výstavbu dalšího zděného komína, který je dle všeobecného přesvědčení pro krbová kamna nutný, nedojde. Při detailnějším prostudování nabídky komínových systémů na našem trhu, jsme přišli na to, že dva komíny vůbec nejsou potřeba. Společnost Schiedel, která letos slaví čtvrt století na našem trhu, má ve své portfoliu komínový systém KombiGas, na který je možné napojit dva zdroje tepla. Za cenu jednoho komína, tak zabijete dvě mouchy jednou ranou.

KombiGas
KombiGas

KombiGas má v jednom komínovém tělese zabudované dva samostatné průduchy. První keramický komínový průduch je určený pro připojení spotřebiče na pevná paliva (tj. např. krbové vložky). Druhý plastový slouží k odvodu spalin od plynového kondenzačního kotle. Systém vedle odvodu spalin zajistí samozřejmě i přívod spalovacího vzduchu do plynového kotle. Součástí komínového tělesa je navíc další volná šachta, která může být využita například pro připojení solárních kolektorů.

Unikátní tvárnice KombiGas

Nosným prvkem systému KombiGas komínová tvárnice, která je rozdělena na tři samostatné části. První je určena pro komínový průduch pro pevná paliva. Zde je osazena tenkostěnná keramická vložka o průměru 18 nebo 20 cm s hrdlovými spoji, opatřená tepelnou izolací.

Komínová tvárnice
Komínová tvárnice

Druhá část tvárnice vytváří uzavřenou šachtu, ve které je vloženo plastové potrubí pro odvod spalin od plynového spotřebiče. Prostorem mezi tímto plastem a stěnou tvárnice je přiváděn současně spalovací vzduch. Poslední částí tvárnice je samostatná víceúčelová šachta, kterou lze využít mimo jiné pro připojení již zmíněného solárního systému. Vznik tepelných mostů je v oblasti obou šachet eliminován integrovanou tepelnou izolací ve stěně tvárnice. Za cenu jednoho komínu zákazník dostane ucelený systém se dvěma komíny a s veškerým příslušenstvím. Ušetří tak nejen za pořizovací náklady, ale i za montáž, a v neposlední řadě drahocenné místo v dispozici objektu. A to už stojí za to, nemyslíte?

ZDROJ: PR článek společnosti Schiedel, s.r.o.