Dům a stavba

Uniká vám teplo? Víme, jak nastavit okna a snížit tím náklady

Když vám fouká skrz okna chladný vzduch, nepomůže vám ani to nejlepší topení. Ukážeme vám, jak nastavit okna, tak aby skrz ně nefoukalo, a zároveň tím ušetřit náklady za vytápění.

Seřízení oken
Zdroj: Shutterstock

Okna jsou v našich zeměpisných šířkách takovou samozřejmostí, že na ně myslíme, až tehdy, když začnou zadrhávat. Většinou problémy se zavíráním a otevíráním nesouvisejí přímo s viditelnými částmi rámu, ale spíš s kováním na plastových oknech. Tehdy přichází na řadu jejich nastavení.

Promazání oken
Jednou za rok doporučujeme namazat veškeré kování několika kapkami oleje, hlavně panty a uzávěry. Přebytečné mazivo setřete suchým hadrem. | Zdroj: Shutterstock

I profesionálům dobře nastavená okna začnou časem „viset“ a může za to zpravidla gravitace. Dobrou zprávou však je, že poddajnost pohyblivých částí na otvíravě-sklopných oknech je při otevírání úplně normální a dá se rychle opravit.

Pokud byla vaše okna namontována správně, nebudete muset dlouho měnit paralelní nastavení výšky! Moderní okna s otvíravě-sklopným kováním jsou stabilní a odolná proti deformacím. U těžkých oken s trojsklem se však může stát, že křídlo okna se po čase trochu „svěsí“ a při otevírání se odírá o rám. To vzniká nejčastěji tehdy, když okna necháváte často dlouho otevřená při větrání.

Umíte si nastavit plastová okna?

Materiál rámu okna nemá vliv na to, zda si staré okno dokážete upravit sami, protože namontované kování je vždy stejné – bez ohledu na to, zda je rám okna plastový, dřevěný, nebo hliníkový. Plastová okna jsou časem o něco náchylnější ke zkroucení (jako například okna s hliníkovým rámem), avšak dokážete si je obzvlášť snadno nastavit sami.

Nastavení mechanismu oken

Okna s otvíravě-sklopným kováním se dají otevírat a vyklápět tak, že jejich panty musí být nahoře a dole rozdílné: nahoře je nůžkový a dole rohový. Jestli chcete posunout křídlo okna doleva, doprava, dolů nebo nahoru, musíte otočit určité matice, drážkové nebo šestihranné šrouby v jednom z těchto ložisek, a to doprava nebo doleva.

Nejen v závislosti na výrobci, ale i věku oken mohou být tyto šrouby na různých místech. Náš způsob nastavení oken proto není univerzální. V zásadě však otáčením uvedených šroubů nemůžete nic zlomit. Když se následně okno zavírá ještě hůře, budete muset posunout šrouby v opačném směru.

Jak upravit okna v zimě?

Moderní okna mají dvě nastavení – jedno na léto a jedno na zimu. Otočením se změní pouze přítlak pojistného kolíku. V létě se okno zavírá méně těsně. V zimě pojistný kolík přitlačí křídlo okna zase o něco těsněji k rámu okna, aby se zabránilo nežádoucímu průvanu a tepelným ztrátám.

Toto zimní nastavení na okně zvládnete sami v několika jednoduchých krocích. Jediné nástroje, které potřebujete, jsou kleště a vhodný imbusový klíč.

Přítlak oken
Přítlak okenního křídla zvýšíte na zimní období pootočením pojistného kolíku, který najdete na vnitřní straně okenního křídla. | Zdroj: Shutterstock

Na vnitřní straně okenního křídla – obvykle těsně nad nebo pod kličkou – najdete pojistný kolík. Otáčením tohoto zajišťovacího šroubu ve směru hodinových ručiček zvýšíte přítlak okenního křídla do rámu nebo doleva, pokud chcete přítlak snížit.

Výměna těsnění

Když ani nastavení plastových oken nepomůže, přichází v úvahu výměna těsnění. V důsledku kolísání teploty se rámy a těsnění mohou v průběhu let zdeformovat. Chlad z venku si najde cestu i skrz ty nejmenší mezery mezi těsnicí páskou a rámem. Výsledkem je průvan a tepelné ztráty.

Prvním krokem je zjistit, odkud přesně chladný vzduch proudí dovnitř. Když nedokážete přesně určit místo úniku, existují dva jednoduché triky, jak ho identifikovat. Podržte svíčku před zavřeným oknem. K úniku dochází tam, kde plamen zabliká nejsilněji.

Těsnění do oken
Mít dobré těsnění je u oken základ. | Zdroj: Shutterstock

Dobrou pomůckou může být i kousek papíru. Pokud se vám zasekne v okně, neměli byste ho dokázat vytáhnout. Když se vám to přece jen podaří, je to znak toho, že vám okno dobře netěsní.

Jaké těsnění vybrat?

Okenních těsnění se vyrábí mnoho a liší se tvarem profilu, výškou, tuhostí a podobně. Důležité však je, aby těsnění nebylo příliš silné a aby přesně vyplnilo mezery mezi pevným a pohyblivým okenním rámem, a též, aby se okno následně dobře zavíralo.

Ať už vyberete profil těsnění P, B, nebo D, rozhodující je jeho tloušťka, která musí odpovídat naměřené šířce mezery rámu. Změřte tedy přesně šířku mezery na rámu okna, abyste určili požadovanou tloušťku těsnění.

Fotogalerie

Text: Redakce
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů