Dům a stavba

Jak nejlépe vytopit bydlení v zimě?

Mít dobře zatopeno je základ šťastného bydlení. Proto je dobré znát všechny možnosti, které vaše štěstí zajistí. Ať už bydlíte v domě, bytě, na chatě, hausbótu nebo třeba přebýváte v maringotce, máme pro vás řešení.

Dřív, než si začnete vybírat, jak budete ve svém bydlení topit, odpovězte si na dvě otázky. Co chcete vytápět? Byt, dům, chatu, hausbót, maringotku nebo stavbu? Pokud budete využívat tuhá paliva (dřevo, uhlí, brikety, pelety), tak budete potřebovat komín. V případě, že je vám bližší elektřina a plyn, jste závislí na zasíťování.

Krbová kamna

Rozdíl mezi kamny a krbovými kamny je v možnosti sledovat plameny. Krbová kamna mají prosklená dvířka, kdežto kamna nikoliv. Topte v nich výhradně dřevěnými briketami nebo ekobriketami. Nedoporučujeme uhlí – velmi často se stávalo, že se v kamnech vytvořil tak vysoký žár, že se propálila a zničila. Pro všechny případy doporučujeme pořídit si do místnosti, kde stojí krbová kamna, požární čidlo.

Ideální využití krbových kamen je na chalupě, stavbě, ale také v domech jako doplněk k ústřednímu topení. Cenový rozdíl krbových kamen se odráží v kvalitě. Levnější verze krbových kamen mají méně kvalitní vnitřní úpravu, což snižuje jejich životnost. U dražších typů je díky kvalitnější úpravě životnost delší.

Krbová vložka

Její instalace je složitější. Krbová vložka je zabudovaná a obestavěná speciálním materiálem, který pohlcuje dilataci, tj. roztažnost, způsobenou výkyvy teplot v těsném okolí krbové vložky. V krbové vložce topte výhradně dřevem, dřevěnými briketami nebo ekobriketami. Pokud  chcete ušetřit síly přípravou dříví do krbů a kamen, určitě vám pomůže štípač dřeva.

Krbovou vložkou vytopíte s přehledem dům, byt i chatu, a to především díky možnostem rozvodu tepla radiátory (platí i pro krbová kamna).

topení

Pro ty z vás, kteří si chtějí vychutnávat pohled na plápolající oheň v krbu bez toho, aniž by museli mít koš na dřevo vždycky plný, tak pro vás je v nabídce elektrický krb. Varianta bez náročné montáže a nepříjemného kouře.

topení

Plynový kotel

Než se rozhodnete pro tuto variantu vytápění, zjistěte si zasíťování. Bez plynové přípojky to nejde. Zastaralá technologie plynových kotlů se dnes nahrazuje kondenzačními kotli, které mají energetickou účinnost 105 %. A to díky speciálnímu výměníku, který sbírá teplo i ze spalin. Umístěte jej do technické místnosti, zkrátka tam, kde je plynová přípojka a komín. Napojení plynového kotle na ústřední topení vám zajistí bezproblémové vytopení celého domu, bytu a ohřev vody.

Plynem si můžete zatopit také v případech, že svůj projekt vytápění ještě nemáte dokončený, jste na cestách nebo pod širákem. V sortimentu plynových topidel najdete plynová kamna na kolečkách, plynové teplomety pro nárazové zvýšení teploty nebo mobilní plynová topítka, která využijete nejen v přírodě.

Přímotopy

Je to ryze lokální topidlo, které potřebuje pouze elektrickou zásuvku na 220 V. Vyberte si typ přímotopu podle potřeby a velikosti místnosti. Využívat je můžete jak na občasné, tak nepřetržité vytápění. Přímotopy se vyrábějí ve 3 variantách jako sálavé, teplovzdušné a teplovzdušné s nuceným oběhem.

topení

V koupelnách a na terasách můžete využít infrazářič se sálavým teplem. Na stavby je naopak ideální plynový stavební teplomet uzpůsobený na prašné prostředí., který je horkovzdušný.

Doporučujeme nechat veškerou instalaci na autorizované firmě a zároveň dodržovat pravidelné revize komínu. Získáte nejen jistotu, že vše bude fungovat tak, jak má, ale také dostanete záruku a pojistné plnění od pojišťovny, protože bez autorizované instalace a revize komínu vám žádná pojišťovna v případě pojistné události nevyplatí ani korunu.

Zcela jistě se vám vyplatí číst nové návody, tipy a rady pro vaše projekty, které najdete na HORNBACH blogu.

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH