Dům a stavba

Jak na dodatečné zateplení domu?

V případě, že nejste spokojeni s tepelnou pohodou svého obydlí, nebo se potýkáte s vlhkostí a plísněmi, což může být spojeno se špatně provedenou tepelnou izolací, je nejvyšší čas pomýšlet na to, jak tuto situaci zlepšit. Řešení je nasnadě – dodatečná tepelná izolace domu nebo jeho části. Zákonitě si musíte položit otázku, jakým způsobem a čím. Výrobků a technologií je na trhu spousta a každý výrobce bude tvrdit, že ten jeho je zaručeně nejlepší.

Ale vyznat se v této složité problematice je opravdu těžké. Než vám dáme několik zajímavých typů, tak je dobré si říci, že nejlepší je vždy poradit se s odborníkem a nechat si vypracovat projekt šitý přímo na míru vašeho problému. Mezi nejdůležitější kritéria výběru patří ověřená kvalita certifikovaných produktů, kterou lze snadno získat nejen u výrobce, ale rovněž u již realizovaných staveb. Tento přístup prezentuje například česká firma CIUR a.s., která na trhu nabízí zajímavý a hlavně ucelený systém izolací pod názvem COMPRI®.

Zateplení střechy nebo půdy foukanou izolací

Dodatečná izolace střechy respektive půdního prostoru patří k nejčastějším způsobům vylepšení tepelné pohody domu. Efektivita je okamžitá a vysoká, neboť můžeme docílit až 35% snížení nákladů na vytápění. Což není málo. Ideální tepelnou izolací pro oba případy je foukaná celulózová izolace Climatizer Plus®. Proč tomu tak je? Jednak se může pochlubit opravdu výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi, které charakterizuje zejména vysoká měrná tepelná kapacita (1919 až 2142 J/kg.K) s dostatečně dlouhou tepelnou setrvačností, což oceníme nejen v zimě, ale i v  létě. Důležitá je i nízká objemová hmotnost, protože nezatěžuje stávající konstrukci zbytečnými kilogramy. Climatizer Plus® má také jednu důležitou vlastnost – umí se rychle vypořádat s vlhkostí, takže nevzniká nebezpečí vzniku plísní. Foukané aplikace obecně mají oproti konkurenci výhodu, že zaplní každý otvor a skulinu a tím eliminují vznik škodlivých tepelných mostů. Navíc má Climatizer Plus® výbornou požární odolnost, vylepšuje akustiku izolovaného prostoru a bezpečně odolává škůdcům. Více než dvacetiletá zkušenost s aplikací této izolace potvrdila dlouhou životnost. Investoři, kteří před desítkou let izolovali například půdu a nyní chtěli tento prostor nově zabydlet, nejenže našli izolaci v perfektním stavu, ale mohou ji bez problémů použít k zateplení nové konstrukce. Návratnost investice do zateplení střechy nebo půdy je v případě aplikace Climatizeru Plus® okolo 3 let, což je vynikající parametr.

Šikmou střechu obvykle zateplujeme foukáním izolantu mezi krokve s tím, že potřebnou dutinu vytvoříme parobzrdnou folií INTELLO® od firmy pro clima® a můžeme si také pomoci nastavitelnými dřevenými trámy HUFER®. Dodejme, že všechny průchodky nebo detailní utěsnění střešních oken apod. je doporučeno realizovat pomocí speciálních těsnicích pásek pro clima®. Jestliže půdní prostor nebude sloužit k bydlení a půda nemusí být pochozí, nebo rovněž v případě plochých střech, můžeme podkroví zateplit aplikací Climatizeru Plus® přímo na podlahu. Efekt bude stejný.

Nicméně ani v případě požadavku na pochozí podlahu v půdním prostoru se nedostáváme do úzkých. Použijí se opět expandéry HUFER® a OSB desky k vytvoření podlahy a dutiny, do které bude následně zafoukán Climatizeru Plus®
Dodejme, že aplikace je ve všech případech „čistá“, rychlá a lze ji provádět za přímého provozu domu. Příjemné je, že cena práce je součástí ceny izolačního materiálu, a protože neexistuje prakticky žádný odpad, je celkový součet nákladů pro investora příznivý.

Dodatečné zateplení vnitřních stěn

Nejen chalupy a chaty, ale i starší domy lze dodatečně zateplit za pomoci patentovaných dřevovláknitých desek Udi. Přestože zateplení vnitřní obvodové stěny je na první pohled jednoduché a dokonce i tepelně výhodné, z pohledu stavební fyziky je však problematické. Pokud bude izolace provedena špatně, může dojít k problémům s vlhkostí. Dřevovláknité desky Udi jsou vyráběny čistě z přírodních materiálů – dřeva jehličnanů a využívají svých přirozených vlastností.

Na dodatečné zateplení vnitřních stěn místností je ideální kontaktní deska UdiIN RECO® s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi. Její součástí je rovněž praktický systém vyrovnávání podkladu, který zjednodušuje aplikaci (montáž pomocí nastavitelných hmoždinek). Společně s tepelnou izolací je nutné realizovat také inteligentní parobrzdnou omítku UdiMULTIGRUND®, která se ve spolupráci s deskou postará o bezpečný transport vlhkosti z konstrukce na základě aktuálních podmínek uvnitř místnosti. To je důležité především pro omezení tvorby plísní. Dodejme, že tato kombinace vytvoří dýchající, kapilárně aktivní a difúzně otevřenou skladbu. Alternativou je izolační systém se vzduchovými komůrkami UdiCLIMATE®. Jeho jedinečnost spočívá v kombinaci velkého počtu vzduchových sloupců s dřevovláknitými izolačními deskami, což vede ke zlepšení tepelně-izolačních vlastností, přenosu vlhkosti a stabilizaci vnitřního klimatu v místnosti. Navíc získáme zlepšenou akustiku a v létě se zvýší ochrana před přehříváním.
Foukaná tepelná izolace Climatizer Plus® i dřevovláknité desky Udi jsou součástí komplexního systému izolací COMPRI®, jenž si poradí s každou situací při zateplování nových i starších objektů. Výhodou těchto ekologických a samozřejmě certifikovaných materiálů je, že se dají vzájemně kombinovat a doplňují se. Tím získáváme 100% jistotu o funkčnosti celého systému. Vyrábí a dodává firma CIUR a.s. již od roku 1991. Další informace získáte na www.vseproizolace.cz nebo www.ciur.cz

ZDROJ: PR článek společnosti CIUR a.s.