Dům a stavba

Jak mít dobrou náladu a zbavit se stresu? Toto řešení možná překvapí i vás

Příznivé vnitřní klima budov, kde běžně trávíme až 90 % svého času, je jedním z nejdůležitějších faktorů psychické i fyzické pohody. A to je důvod, proč se tímto tématem zabývá společnosti VELUX. Ta nyní představuje zvuky ASMR zachycené prostřednictvím střešních oken, jež mohou pomoci navodit duševní pohodu.

střešní okna VELUX
Zdroj: VELUX

Na začátku roku 2024 si společnost VELUX nechala v České republice zpracovat průzkum, ze kterého vyplývá, že celých 39 % lidí se nestará o své duševní zdraví a polovina dotázaných nemá čas a prostor své duševní zdraví řešit.

Mezi důvody, proč tomu tak je, patří hlavně zaneprázdněnost. 50 % lidí uvádí, že nemají čas na sebe sama kvůli pracovním povinnostem a starostem o rodinu. 30 % lidí naopak jako důvod uvádí nedostatek finančních prostředků. Tyto faktory by ale podle mentorky Lenky Procházky neměly nikomu bránit v péči o svou psychickou pohodu. K té totiž nemusejí být zapotřebí ani finanční, ani časové investice.

„Pro psychickou pohodu každého z nás je důležitých hned několik faktorů, mezi které patří například dostatečné množství denního světla, dostatek spánku a čerstvého vzduchu. Nesmíme také zapomenout na společnost lidí, které máme rádi, intimní život nebo čas vyhrazený na vlastní zdroje radosti i energie. Jedním z nejdůležitějších faktorů je ale spojení s přírodou,“ říká mentorka a životní koučka Lenka Procházka.

Příroda je důležitou součástí života

To, že je spojení s přírodou nedílnou součástí zdravého životního stylu, potvrzují také výsledky průzkumu. Pro 77 % respondentů je nejdůležitější dostatek čerstvého vzduchu, pro 59 % je to denní světlo, pro 15 % dotazovaných příjemné vůně a pro 14 % z nich jsou důležité uklidňující zvuky.

Celkem 74 % lidí pak potřebuje příjemné prostředí pro to, aby se cítili dobře. Jak to ale udělat, když nemáte možnost trávit čas v přírodě? Odborné světové studie z posledních let ukazují, že psychické pohodě napomáhají i samotné zvuky, vůně nebo obrázky přírody. Finská studie z roku 2023, která proběhla mezi vysokoškolskými studenty, pak dokazuje, že k soustředění mohou výrazně přispět ASMR zvuky.

„Poslech ASMR zvuků přírody ve sluchátkách může být velmi dostupnou cestou, jak si zlepšit náladu, snížit úroveň stresu a zklidnit se ve chvílích, kdy nemůžete vyrazit ven,“ říká mentorka a životní koučka Lenka Procházka a doplňuje, že je důležité poslouchat zvuky přírody i před spaním, kdy je mozek nejvíce neuroplastický, což znamená, že se na základě vjemů zvenčí dokáže měnit a vstřebávat maximální množství informací. „Stejně tak je tomu po probuzení. Zvuky přírody bych tedy doporučila hned po ránu místo sledování sociálních sítí nebo televize,“ dodává koučka.

střešní okna VELUX
Zdroj: VELUX

Střešní okna VELUX jako vestavěné přístroje ASMR

Zkratka ASMR označuje fyziologickou reakci těla, jako je jemné brnění kůže nebo chvění, na nejrůznější podněty. Takovými příjemnými podněty vyvolávajícími jemnou euforii nebo spouštěči intenzivních pocitů relaxace mohou být zvuky přírody, jako je například jemné šplouchání vody. Tyto zvuky tak mohou pomoci s klidným spánkem, působit proti úzkosti a stresu. Mohou ale také pomoci k lepšímu soustředění.

„Přirozeným ‚přístrojem‘ ASMR zvuků se může stát střešní okno, které není jen doplňkovým stavebním prvkem domova, ale doslova výrobníkem dobré nálady a psychické pohody. Poskytuje dostatek denního světla, čerstvého vzduchu, výhledy na oblohu přirozeně se měnící v průběhu dne a v neposlední řadě právě uklidňujících zvuků, jako je dopadání dešťových kapek na sklo nebo šumění větru,“ říká Romana Vajdíková ze společnosti VELUX.

Střešní okna VELUX poskytují léčivé ticho

„Někteří lidé, zvláště pokud jsou celý den obklopeni zvuky a ruchy, potřebují pro své zklidnění ticho, odpoutat se od všedních starostí a náročného okolí. Po většinu dne je náš nervový systém zatížený, a pokud mu neumožníme odpočinek, může nás trápit nespavost, zhoršená nálada i vyšší hladina stresových hormonů. Ticho i zvuky přírody jsou tedy úžasný lék pro všechny, kteří jsou zatíženi stresem,“ říká Lenka Procházka.

I s touto variantou společnost VELUX pracuje, a proto svým zákazníkům nabízí variantu zasklení střešních oken se zvukovou izolací. Je pak na každém, zda si chce v danou chvíli odpočinout v naprostém tichu, nebo pouhým otevřením okna vpustí okolní svět do svého domova.

Dárek pro duševní pohodu

Aby mohl každý relaxovat a cítit se příjemně ve chvíli, kdy to právě potřebuje, vytvořila společnost VELUX jedinečné album ASMR zvuků zachycených ze střešního okna. Uklidňující přírodní symfonie je dostupná zde.

ZDROJ: PR článek společnosti VELUX