Dům a stavba Poradna

Jak často je potřeba dělat revizi plynového kotle?

Odborník radí, jak často je potřebné převést revizi plynového kotle i ostatních plynových zařízení.

revize plynového kotle

Revize plynových zařízení

Cílem revize plynu, plynových zařízení a spotřebičů je zajistit bezporuchový provoz plynových zařízení (kondenzačních plynových kotlů, ohřívačů vody, sporáků, regulačních stanic plynu apod.). Doporučuje se vykonat ji jednou ročně před nebo po vytápěcí sezóně. Revize plynového zařízení a spotřebičů se domácnostem v rodinných domech a bytech doporučuje realizovat jednou ročně i přesto, že není povinná. Důvody jsou především bezpečnostní. Případný únik plynu a oxidu uhelnatého může ohrozit život a zdraví lidí. Vyhnout se nebezpečným a negativním následkům můžeme především předcházením poruch. Podle zákona o tepelné energetice je majitel domu povinen udržovat plynové rozvody a zařízení v dobrém technickém stavu.

Tip na článek: Věčný problém vytápění – kde děláme nejčastější chyby a jak správně topit?

Oplatí se i po záruční lhůtě

Každoroční servisní prohlídku požadují všichni výrobci kotlů, dokud je topné zařízení v záruční lhůtě. Pravidelné servisní prohlídky kotle jsou prevencí – pomohou odhalit včas jeho nedostatky a zabránit tak vzniku vážnějších poruch v následujícím období. I po uplynutí záruční lhůty se servisní prohlídky vyplatí, neboť právě servis a pravidelná údržba kotle může snížit jeho spotřebu energie až o čtvrtinu. Dalším argumentem je, že pokud je kotel pravidelně čištěný, kontrolovaný a správně nastavený, prodlužuje se jeho životnost.
A kdo může tyto prohlídky či revize vykonávat? Využijte výlučně služby spolehlivého servisního technika, zaškoleného a autorizovaného dodavatelem dané značky kotlů. Ideální je zavolat si každý rok stejného, který už bude znát váš kotel.


Text: Andrea Dingová ve spolupráci s firmami
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů

Zeptejte se

Máte otázky ohledně stavby, rekonstrukce, bydlení? Napište nám na poradnarpn@jagamedia.cz