Dům a stavba

Chystáte se na malování? Podívejte se, jak správně oškrábat omítky!

Pokud je na stěnách příliš mnoho původních vrstev barvy, ta nová by se nám brzy začala loupat. Co s tím? Často nestačí ani starou barvu natřít kvalitní penetrací a původní nátěry je zkrátka potřeba oškrábat. V našem článku zjistíte, jaké nástroje budete potřebovat, i jak při škrábání správně postupovat, abyste si nepřidali práce.

pomůcky na malování stěn
Zdroj: Shutterstock

Než se pustíte do škrábání omítek

Odstěhujte z místnosti pokud možno veškerý nábytek. Případně ho dejte do středu pokoje a pečlivě přikryjte malířskou fólii, abyste zabránili jeho znečištění. Zakryjte samozřejmě i podlahu, nejlépe dvěma vrstvami fólie, které pečlivě upevníte páskou. Na fólie pak ještě položte vrstvu papíru, kartonu nebo staré látky – zabráníte tak tomu, aby na zemi vzniklo „bláto“ z vlhké oškrábané omítky.

Zakrytí oken fólii před malováním
Zdroj: Bára Kocmánková

Dále zakryjte také okna, lustry, případně je rovnou odinstalujte, a nezapomeňte ani na zásuvky a vypínače. Pamatujte, že čím pečlivěji místnost na škrábání připravíte, tím méně úklidu vás potom bude čekat.

Co budete potřebovat na škrábání omítek

Některé z těchto pomocníků nejspíše najdete doma, jiné budete muset případně koupit v hobby shopu nebo v pracovních potřebách:

  • ochranné brýle
  • pracovní rukavice
  • respirátor nebo rouška
  • štafle
  • škrabka
  • kýbl s vodou
  • velká malířská štětka, případně i fasádní váleček
  • smeták
  • lopata
  • velký pytel na oškrábanou omítku
pomůcky na malování: smeták a lopata, malířská štětka a škrabka
Zdroj: Bára Kocmánková

Jak škrábat omítku

Prvním a velmi důležitým krokem je starou omítku důkladně namočit. Pro snazší práci a lepší výsledek je zkrátka dobré nechat starý nátěr co nejvíce nasáknout vodou. Pokud zeď navlhčíte a hned se pustíte do škrábání, půjde vám to krapet ztuha, a navíc riskujete, že na omítku víc přitlačíte a poškodíte tak štuk.

Namočení staré omítky štětkou
 Zdroj: Bára Kocmánková

Vezměte tedy kbelík s vodou a pečlivě štětkou namočte zdi. Chvíli je nechejte nasát, a pak se pusťte do škrábání.

Malý tip – neotvírejte okno a nenechávejte v místnosti proudit vzduch, je důležité, aby se v ní po celou dobu držela vyšší vlhkost.

Škrabání staré omítky
Zdroj: Bára Kocmánková

Škrabku při škrábání nedržte přímo kolmo ke stěně, ale vždy pod menším úhlem (na plocho), abyste nezaryli příliš hluboko.

Pokud máte mezi zdmi a stropem zakulacené rohy, zbavte se staré omítky tvrdým kartáčem.

Stará omítka
Zdroj: Bára Kocmánková

Jestli škrábete omítky v domě či bytě, který je pro vás nový, a nevíte, jestli jsou stěny tvořeny z různého materiálu, všímejte si změn na povrchu, případně otestujte zdi poklepem. Můžete se totiž setkat s vyzdívkou, sádrokartonovou částí či zasádrovanou plochou, které se budou při škrábání chovat trochu jinak.

Ve chvíli, kdy máte oškrábanou celou místnost, pusťte se do rozmytí omítky. Jedná se o poměrně důležitý krok. Na zdech zcela jistě zůstanou praskliny, póry nebo nedoškrábané části, které je potřeba zahladit.

Rozdíl na zdi před a po rozmytí omítky
Rozdíl na zdi před a po rozmytí omítky | Zdroj: Bára Kocmánková

Vyměňte vodu v kbelíku a namočenou štětkou rozmývejte omítku krouživými pohyby do ztracena a do hladka. Po zaschnutí by omítka měla být v ideálním případě jednobarevná. Počítejte ale s tím, že u obzvlášť starých omítek se vám to úplně nepodaří.

Zbytky oškrábané omítky nechejte na podlaze chvíli uschnout, aby se vám lépe uklízela. Poté ji jednoduše zameťte a odstraňte ochranné fólie. A úplně na závěr ukliďte i odkrytou podlahu, stejně jako parapety a další části místnosti, na kterých se mohly usadit nečistoty.

Text: Bára Kocmánková
Foto: Bára Kocmánková, isifa/Shutterstock