Dům a stavba

6 tipů, jak stavět smysluplně

Většina investorů staví dům jednou a navždy, tedy jen jednou v životě. K této celoživotní investici je proto dobré přistupovat co nejvíce s rozumem. Finální výsledek se už totiž těžko mění a stejně tak je to i s dodatečným odstraňováním chyb. Nabízíme recept, jak postavit smysluplnou stavbu.

hrubá stavba nízkoenergetický dům
Zdroj: HELUZ

Pokud budete během realizace přihlížet kromě cen i k energetické náročnosti, nutnosti dodatečných oprav či ekologické stopě, úsilí se vám mnohonásobně vrátí v podobě dlouhodobé spokojenosti a komfortu. A to hlavně v případě, když zvolíte komponenty od jednoho výrobce.

Co budete potřebovat?

 • Cihly
 • Okenní/žaluziové překlady
 • Komínové komponenty
 • Prvky pro masivní stropy

Co můžete očekávat?

 1. Pokud jsou prvky pro hrubou stavbu od jednoho výrobce, eliminujete tím chybovost během realizace.
 2. Výsledná obálka uzavřená jako pouzdro nabývá o dost lepších vlastností. Tepelněizolačních, akumulačních, setrvačných, vzduchově neprůzvučných. V neposlední řadě i těch, co se týkají životnosti stavebního materiálu.
 3. Energetická náročnost. Prvky od renomovaného výrobce můžete postavit dům s téměř nulovou spotřebou energie bez nutnosti dodatečného zateplování.

Dobrá rada: U osvědčených značek dokážete i pomocí jednovrstvých konstrukcí dosáhnout pasivního standardu.

 1. Ekologické hledisko. Pokud si vyberete pro stavbu domu cihlu, je to materiál, který se nemusí zateplovat. Časem nedegraduje a nemusí se měnit. Výsledek vyprodukuje méně odpadu určeného na likvidaci.
  Nezapomeňte, že ekologická šetrnost podporuje i samotné snižování energetické náročnosti domu.
 1. Kromě energetické náročnosti či chybovosti při stavbě se čím dál tím více rozebírá ubývání stavebních pozemků. Dvougenerační bydlení se stává stále více aktuálním tématem.

Dobrá rada: V tomto aspektu mají nesporné výhody masivní stavby z kompletního stavebního systému, protože bez problémů umožní kdykoliv dostavět další poschodí.

 1. Bez hluku. Kdo by nechtěl mít doma klid a chránit se před hlučnými sousedy či hlukem z vedlejšího pokoje?

Dobrá rada: Účinným receptem je kombinace těžké stropní nebo střešní konstrukce a akustických cihel.

Pokud si vyberete kvalitní komponenty od jednoho výrobce, který dokáže tyto atributy splnit, máte více než z poloviny vyhráno. Zkuste se podívat na novou iniciativu HELUZ www.smysluplnycelek.cz.

ZDROJ: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.