Dům a stavba

Na hrubé stavbě rodinného domu se nevyplatí šetřit. Ovlivňuje budoucí hodnotu domu

Na čem lze při stavbě rodinného domu ušetřit a na čem naopak určitě ne? Stačí se řídit tím, že co se dá vyměnit bez bourání a nákladné rekonstrukce, může se nahradit nebo dodělat později. Ovšem kvalitní základy, obvodové zdivo a nosná konstrukce ovlivňují budoucí hodnotu domu, a proto je důležité začít pořádně.

Hrubá stavba Porotherm
Zdroj: Wienerberger s.r.o.

„Částka za hrubou stavbu rodinného domu může tvořit přibližně 10 procent z celkových nákladů za stavbu. Zhruba za jeden milion korun lze nakoupit kvalitní stavební materiál, který představuje to nejdůležitější pro základy vysněného rodinného domu,” říká Jiří Dobiáš, ředitel produktového managementu společnosti Wienerberger.

Ušetřit se naopak dá zvolením jednoduchého tvaru domu z přímých linií, na vhodném plánování stavebních etap a v neposlední řadě na ceně práce při provádění zednických činností, ne na kvalitním a pořádném materiálu. Hrubá stavba zahrnuje komplexní cihlový systém včetně stropů, zakládací malty a také střešní konstrukce.

Začíná jejím vytyčením a zaměřením. Dále terénními a výkopovými pracemi, součástí je také realizace inženýrských sítí. Do prvotní fáze stavby rodinného domu vždy patří i svislé nenosné a nosné konstrukce, tedy obvodové a vnitřní stěny včetně pilířů a překladů.

Dále do hrubé stavby spadá i realizace nosné střešní konstrukce a střešního pláště, stejně tak i prostup komína a případných atik. U stavby s firmou se může rozsah práce lišit. Prvním krokem by tedy mělo být informování, co se pod tímto pojmem vše chápe.

„Před samotným výběrem materiálu je vhodné zvážit jaké vlastnosti jsou pro konkrétního investora důležité. Při volbě správného stavebního materiálu často rozhoduje cena a tepelněizolační vlastnosti, které jsou mnohdy jasnou prioritou. Je třeba však myslet i na další důležité vlastnosti, které ovlivňují skutečné teplo a pohodlí domova,” komentuje za značku Porotherm výběr správného materiálu Roman Busta, obchodní ředitel Wienerbergeru.

Hrubá stavba Porotherm kalkulace
Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Každý investor si může nechat spočítat cenu materiálu pro hrubou stavbu. Nezávaznou kalkulací materiálu Porotherm na rodinný dům se automaticky zapojí do soutěže. Kalkulace uskutečněná do konce února dostane nabídku dle cen roku 2022.

Od 10. ledna do 31. března jsou všechny vyplněné formuláře pro kalkulaci zdarma zařazeny do soutěže o poukazy na stavební materiál značky Porotherm a Tondach v hodnotě 1 075 000 korun.

ZDROJ: PR článek Wienerberger s.r.o.