Dílna a hobby

Video: Renovace telefonního stolku, který najde své využití v každé místnosti

Dnes si společně opravíme starý telefonní stolek, který od přijímacího drátu přemístíme k vodovodnímu kohoutku. Snad to pro toho dřevěného drobečka nebude šok.

Renovace telefonního stolku
Zdroj: Kateřina Kordík

V první řadě stolek přebrousíme jemnou brusnou houbičkou, abychom na povrch starého laku udělali rýhy a nová krycí barva nám na stolek lépe přilnula. Musíme zbavit stolek případné mastnoty, proto jsme ho omyli „jarovou“ vodou. Jak je vidět na videu, lak po namočení bělá, tudíž tato povrchová úprava do koupelny vhodná není.

Renovace telefonního stolku
Zdroj: Kateřina Kordík

Stolek necháme uschnout a natřeme akrylovou, vodou ředitelnou barvou. Protože je povrch poměrně členitý se zaoblenými prvky, nebylo by pěkné, a možná by to nebylo ani v našich silách, rozetřít barvu štětkou klasickým způsobem. Na úpravu takto členitého povrchu je vhodný např. křídový sprej nebo aplikace akrylové barvy tzv. tupováním v dalších vrstvách při nanášení. Tím barva hezky obalí všechny záhyby a vytvoří vintage efekt.

Renovace telefonního stolku
Zdroj: Kateřina Kordík

Na stolek jsme aplikovali též patinu probrušovací metodou. Stolek obrušujeme jemnou brusnou houbičkou v místech, kde by se pravděpodobně odřel svévolně častým používáním sám. To znamená hrany nebo zaoblení na nohách.

Šmrnc našemu stolečku dodal jemný transfer s květinovým vzorem a ptáčkem, který je na povrch přenášen pomocí špachtle; pomocí špachtle se lepicí stranou přichytí na nábytek a poté je opatrně a postupně odlepován od fólie. Při této aplikaci se musíte často s fólií vracet zpět, opět špachtlí lépe přimáčknout obrázek na nábytek a poté se pokusit fólii opět odejmout.

Renovace telefonního stolku
Zdroj: Kateřina Kordík

Transfer je potřeba zafixovat lakem, aby se z nábytku neodlupoval. Použit je též akrylový lak na vodní bázi, který při styku s vodou nebělá.

Materiál

  • Jar, voda, hadr
  • akrylová barva
  • akrylový lak na dřevo

Nástroje

  • brusná houbička
  • štětka
  • transfer na nábytek

Doufáme, že se vám dnešní proměna líbila, a i vy dáte šanci dřevěnému nábytku ve vlhkém prostředí.

Galerie

Text, foto, video a realizace: Kateřina Kordík/Instagram Funkyfurnituree
Hudba ve videu: InShot.com