Dílna a hobby

Tento šikovný výsuvný regál se vám vejde i mezi kuchyňskou linku a lednici (video)

Různé kuchyně v panelových bytech mají omezený prostor, a proto je potřebné ho vždy využít na maximum. Pokud vám však zůstalo pár nevyužitých centimetrů mezi kuchyňskou linkou a ledničkou, máme pro vás šikovné úsporné řešení.

Výsuvný regál mezi kuchyňskou linkou a chladničkou.

Pokud nemáte zhotovenou kuchyň na míru, je možné, že řešíte problém s nevyužitým prostorem mezi kuchyňskou linkou a chladničkou nebo mezi chladničkou a stěnou kuchyně. Řešení může být určitě víc, my jsme se však rozhodli ukázat vám, jak do nevyužitého prostoru mezi chladničkou a kuchyňskou linkou zhotovit výsuvný regál se dvěma poličkami z toho, co nabízejí hobby obchody. V našem případě jsme narazili na korpus skříňky z laminované dřevotřísky, k níž se dá doladit kovový výsuvný regál se dvěma nebo třemi poličkami. Samozřejmě, že korpus si podle našeho schématu můžete zhotovit z vlastního dostupného materiálu a rozměry upravit podle svých potřeb.

Regál nebo poličku můžete využít buď jako malou příruční spíž, v níž budete mít zavařeniny a suché potraviny, nebo i jako organizér kuchyňských doplňků, příborů či kořenek. Podobný kousek zařízení může najít uplatnění i v koupelně, například mezi pračkou a stěnou. Určitě oceníte, pokud si tam budete moci schovat různé hygienické potřeby, prací gely či kapsle, čisticí prostředky, kosmetiku a podobně.


Co je laminátová dřevotříska

Plošně lisovaný materiál, který se vyrábí z dřevní hmoty jehličnatých a listnatých dřevin spojovaných močovino-formaldehydovou pryskyřicí. Její povrch je upravený impregnovanou melaminovou fólií. Vzhled laminovaných desek je dán použitím dekoračního papíru a strukturou povrchu, která vzniká otisknutím lisovací matrice při výrobě. Laminované desky jsou určeny na vnitřní použití (výroba nábytku).

Marian: „Tento úsporný regál jsme zhotovili s cílem maximalizovat využití úzkých prostor. Získáte díky němu další odkládací místo.“

Výsuvný regál mezi kuchyňskou linkou a chladničkou. Před a po montáži.
Výsuvný regál před a po montáži.

Jak na zhotovení a montáž regálu

Materiál

 • Korpus ke skříňce Decodom Be Smart S 15 (1 ks, bílá barva, rozměry 15 × 81,8 × 51 cm)
  Součástí balení jsou dřevěné kolíky, šrouby, podložky, nábytkové konektory, záslepky, rozpěrky, hřebíčky, imbusový klíč a plastové kluzáky.
 • Organizér Decodom Be Smart S 15 (1 ks, bílá barva, rozměry 14 × 60 × 50 cm)
  Součástí balení jsou dva výsuvy
 • Dvířka Decodom Be Smart C 15 (1 ks, bílá barva, rozměry 15 × 70,1 × 1,8 cm)
  Součástí balení je jedna úchytka.

Nářadí

 • metr, tužka
 • kladivo
 • gumové kladivo
 • úhelník
 • lepidlo na dřevo
 • AKU šroubovák (nebo vrtačka a šroubovák)
 • truhlářské svorky

Tip na článek: Feng-šuej v kuchyni: Víte, jak si přivolat hojnost?

Legenda se schémou

Jednotlivé části korpusu úložné skříňky k výsuvnému regálu

A1, A2: Boční desky, 15 × 528 × 823 mm
B: Spodní deska (dno), 15 × 119 × 528 mm
C1: Zadní dorazová deska, 15 × 119 × 75 mm
C2: Přední dorazová deska, 15 × 119 × 50 mm
D: Soklová deska, 15 × 119 × 115 mm
E: Zadní deska, 119 × 823 mm
F: Přední deska (čelo), 15 × 149 × 708 mm

Dříve než skříňku celou dokončíte, nezapomeňte, že na druhou boční stěnu (A2) je potřebné z její vnitřní strany nejdříve namontovat výsuvy na uchycení kovového regálu a až potom ji můžete spojit se zbývající částí korpusu. Jinak byste výsuvy do složené skříňky už nenamontovali.

Text: Jana Komadelová
Realizace a foto: Marian Drobnica, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů