Dílna a hobby

Talířek zdobený technikou decoupage

Decoupage a krakelování je technika, kterou lze velmi snadno vytvořit nový povrch na předmětech, které již ztratily svůj lesk nebo se nám třeba již svým vzhledem nehodí a potřebujeme je přizpůsobit novému interieru. Zde popsanou techniku můžeme použít na téměř jakýkoliv pevný, savý povrch – dřevo, papír, neglazovanou keramiku, sádru…

Připravila: Alena Isabella Grimmichová, foto: autorka 

Pokud budeme chtít ozdobit třeba porcelán, sklo nebo látku, je potřeba vyměnit obyčejné disperzní lepidlo, s kterým budeme pracovat my, za speciální lepidlo na decoupage, vhodné pro povrch, který jsme zvolili. 

Co budeme potřebovat:

ubrousky s květinovým vzorem

lepidlo na decoupage nebo disperzní

krakelovací lak na decoupage

plochý vlasový štetec a nůžky

akrylové barvy 

Jak postupujeme:

Nejprve si vybereme předmět, který chceme zdobit, a k němu vhodný ubrousek. My jsme zvolili dekorační talířek, jehož barva již byla oprýskaná, a k němu ubrousky s květinovým motivem. Ubrousek vybíráme tak, aby motiv šel snadno vystřihnout. Vždy je výsledný efekt pěknější, pokud obrázek vystřihneme precizně. Některé motivy jsou příliš náročné. Pokud má takový motiv bílý podklad a my ho budeme opět na bílou lepit, můžeme pracovat méně pečlivě. Nesrovnalosti se ve výsledku ztratí. Z vystřiženého obrázku odstraníme dvě spodní vrstvy. Pokud vrstvy ubrousků drží pevněji u sebe, je snazší nejprve oddělit celou potištěnou vrstvu a teprve poté vystřihovat. Totéž je vhodné udělat u drobných obrázků. Talířek natřeme, v našem případě bílou, akrylovou barvou a po jejím zaschnutí na ni natřeme vrstvu krakelovacího media. Krakelovací medium je vodou ředitelný lak, který jako mezivrstva mezi dvěma akrylovými nátěry různých barev vytvoří drobné trhlinky na horním nátěru a těmi pak prosvítá spodní barevná vrstva. Trhlinky dodají výrobku starobylý nádech. Když nanášíme krakelovací lak, dbáme přitom na tahy štětcem. Pokud je to možné, je dobré je vytvářet jedním směrem, aby vznikající trhlinky byly rovnoměrné. Lak necháme zaschnout (pokud nemá výrobce na obalu jiný návod). Nyní přetřeme talířek dostatečně hustou akrylovou barvou, v našem případě tmavě růžovou. Tahy nyní vedem kolmo na předchozí a nikdy se nevracíme a nepřetíráme je. Postupně se nám začnou objevovat trhlinky. Talířek necháme uschnout a poté na něj v místě předpokládaného vzoru naneseme štětcem lepidlo. Lepidlo stačí zředěné a v jedné vrstvě. Nikdy nenanášíme lepidlo přímo na ubrousek. Je příliš tenký a zničil by se. Obrázek přilepíme. Mokrým štětcem vzor opatrně upravíme a po zaschnutí ještě jednou přetřeme lepidlem. Tím ubrousek splyne s podkladem a zároveň se zafixuje. Talířek je možné ještě na závěr přetřít lakem.

Článek naleznete v úplném znění včetně postupových obrázků v časopise Recepty prima nápadů č. 5/2012.