Dílna a hobby

Konev jako dekorace

Staré plechové konve a různé nádoby se najdou u každého domku či chalupy. I když už se nelesknou jako kdysi a je v nich nějaká ta dírka, mohou se ještě klidně proměnit v dekoraci, která bude v porostu břečťanu doslova zářit.

Připravila: Lucie Dvořáková Foto: autorka

Co budeme potřebovat:

starou konev

drátěný kartáč

přípravek na odstraňování koroze a smirkový papír

akrylové barvy (zde okrová, bílá a světle i tmavě hnědá)

tavící pistoli a obyčejnou tužku

štětec, molitanový váleček a hadřík

bezbarvý lak

Jak postupujeme:

Konev důkladně omyjeme a zbavíme veškerých nečistot. Pokud je to potřeba, pomůžeme si drátěným kartáčem a smirkovým papírem. Místa, na kterých se objevila rez, pak pomocí štětce natřeme odrezovačem (podle návodu výrobce) a necháme působit. Po zaschnutí se na povrchu  vytvoří vrstvička, která bude chránit povrch plechového předmětu před další korozí. Na takto připravený povrch naneseme, pomocí molitanového válečku, okrovou akrylovou barvu. Na místech, kam se válečkem nedostaneme, si pomůžeme štětcem. Necháme zaschnout a nátěr zopakujeme. Vytvoříme světle hnědou patinu. Štětec namočíme lehce do barvy, otřeme do hadříku a barvu jemně naneseme na konev. Abychom nezakryli okrový základní nátěr, na štětec netlačíme. Obyčejnou tužkou si předkreslíme motivy, které chceme na předmětu mít. Dobře roztavenou hmotou z tavící pistole tyto linie obtáhneme. Pracujeme pomalu – po částech, hmotu se snažíme nanášet plynulými pohyby, přitom dáváme pozor, aby nezačala téct směrem dolů. Jakmile jedna část motivu zaschne, konev pootočíme a teprve potom pokračujeme dále. Pomocí štětce zvýrazníme vystouplé části motivů tmavě hnědou barvou. Stejnou barvou pak patinu vytvoříme i na povrchu konve. Nakonec vytvoříme patinu bílou a to stejným způsobem jako obě hnědé –  na povrchu celého předmětu i na vytvořených plastických motivech. Ve výsledku bude základní okrová barva prosvítat přes tři následující. Konev dvakrát přelakujeme bezbarvým lakem a necháme zaschnout.

Takto zrenovovanou konev umístíme raději pod přístřešek, aby na ni nepršelo. Tím životnost takto vytvořeného povrchu prodloužíme.

(Článek z časopisu Recepty porima nápadů č. 9/2011.)