Dílna a hobby

Akumulátorový šroubovák: malý, ale výkonný

Na trhu je dnes na výběr nepřeberné množství elektrického nářadí. Zřejmě největší technický pokrok zaznamenaly vrtačky s akumulátorovým pohonem. Malé, ale výkonné jsou například aku-šroubováky.

Šroubováky jsou bezesporu jedním z nejvíce používaných nářadí v domácí dílně. Hlavní zastoupení stále ještě mají ruční šroubováky, ale mnoho kutilů již jako šroubovák používá akumulátorovou vrtačku s nástavcem.

Z vrtačky na šroubovák

Akumulátorovou vrtačku s přiměřeným výkonem změníme na stejně výkonný šroubovák tak, že do upínací hlavy vložíme tyčku s příslušným plochým nebo křížovým nástavcem – bitem. Kvalita a úspěšnost práce ručních i elektrických šroubováků pak do značné míry závisí na jejich správném výběru. Abychom drážky v hlavě šroubu bitem tzv. nestrhli a bit pak neklouzal, musíme použít správný typ a správnou velikost.

Rozlišujeme dva hlavní typy bitů: Starší s označením PHILLIPS se dotýká drážky šroubu či vrutu plochou klínovitého tvaru. Ten ale neumožňuje přenos většího kroutivého momentu, takže bit se nehodí pro více namáhané spoje. Druhý typ s označením POZIDRIVE je v profilu vylepšen pomocnými křidélky, která zvětšují plochu styku drážky s bitem. Tento systém se hodí i pro větší šrouby a vruty, dotahované velkou silou. Kvalitní a tudíž dražší bity jsou na pomocných křidélkách vybaveny ještě podélným drážkováním. Díky tomu je lze použít pro povolování velmi pevně dotažených nebo zarezlých vrutů a šroubů (přesto jej před tím ještě ošetříme silikonovým sprejem).
Bity a nástavce se prodávají kusově nebo v sadách. Cena odolného bitu s delším dříkem může být i přes sto korun. Kvalitní ruční šroubovák ale může být ještě dražší.

Užitečné příslušenství

Nové akumulátorové šroubováky již bývají vybaveny plynulou regulací otáček, takže rychlost je úměrná síle stisku. Odpružená rukojeť, potažená pryží, neklouže v ruce, zmírňuje otřesy a zvyšuje pracovní pohodlí. K aku-šroubováku je možno přikoupit užitečné doplňky, například pro drobné práce nebo opravu přístrojů se dobře hodí osvětlení, zabudované přímo do nástroje. Důležitým nástrojem je vícestupňový momentový klíč, kterým lze pohodlně nastavit potřebnou sílu dotažení.

Starší vrtačky byly pro výměnu nástrojů vybaveny sklíčidlem. Nové typy již mají modernější technologii – upínací šestihran. Předností šestihranu je univerzálnost a rychlá výměna nástroje bez použití jakéhokoliv dalšího nářadí.

Extra tip: Intuitivní ovládání

Koncem roku 2012 byl na trhu představen akumulátorový šroubovák, jenž obsahuje elektronický gyroskop se senzory, což umožňuje jeho intuitivní ovládání uživatelem. Akumulátorový šroubovák se tak obejde bez mechanických spínačů, přepínačů a voličů a mění smysl i počet otáček pouhým natočením ergonomického držadla. Intuitivní funkce obstarává jednoosý gyroskopický čip s technologií MEMS, který se používá ke stabilizaci a ovládání digitálních kamer, iPodů, iPhonů, tabletů a herních konzol.

Pozor při nákupu

Jeden spotřebitelský časopis svého času informoval o výsledcích testování akumulátorových šroubováků, výrobcem deklarovaných jako univerzální, tedy i s funkcí vrtání. Zkoušky ale potvrdily, že tomu tak úplně není. Takže akumulační šroubováky sice umějí i vrtat do zdi a vrtacím kladivem můžeme dotahovat vruty, ale výsledek nemusí být uspokojivý. Dále se ukázalo, že elektrické šroubováky s funkcí vrtání jsou vhodné především pro měkčí materiály (dřevo, sádrokarton apod.). Akumulátorový šroubovák skutečně v testu dokázal pracovat i v místech, kde není k dispozici zásuvka a na místech hůře dostupných, ale často se uprostřed práce akumulátor vybil. Doporučeným řešením je koupit si ještě rezervní akumulátor.

Připravil: Radek Sýkora, foto: archivy firem