Dílna a hobby Zahrada

Tipy, jak udržet perfektní pořádek v zahradní kůlně

Hledáte inspiraci, jak efektivně uspořádat prostor v zahradní kůlně? Máme několik kreativních a praktických tipů, které vám pomohou udržet všechno zahradní nářadí a vybavení v perfektním pořádku. Od využití starých předmětů, jako jsou hrábě nebo kbelíky, až po výrobu vlastních úložných řešení – tyto nápady nejen zvýší efektivitu práce, ale také dodají kůlně osobitý vzhled.

zahradní domek na nářadí

1. Na drobnosti

Pokud nevyužíváte závěsný koš na kolo, můžete ho použít na skladování drobnějších věcí, například zahradních rukavic, provázků, jmenovek na zeleninu či malého ručního nářadí.

závěsný koš na kolo využitý na uskladnění drobnějších věcí v kůlně

2. Na hadici

Obtočte zahradní hadici kolem starého děravého kbelíku. Stačí ho zavěsit na stěnu. Vnitřek kbelíku zase využijete na odkládání koncovek hadice.

zahradní hadice zavěsená na děravém kbelíku

3. Organizér z palety

Přeměňte paletu na organizační centrum zahradního nářadí. Namontovat si do ní můžete i malou přihrádku na odkládání rukavic nebo čehokoli jiného, co potřebujete udržet suché.

organizér na zahradní nářadí z palety

4. Hrábě jako věšák

Ruční nářadí, které využíváte hlavně při výsadbě letniček do nádob nebo při vysazování cibulovin, můžete za úchytky zavěsit na staré hrábě. Hrábě můžete namalovat nebo nechat tak, aby získaly rustikální vzhled.

věšák na zahradní nářadí z hrábí

5. Místo na stěně

Z prostorových možností určitě oceníte tento organizér na nářadí na stěně. Je určený pro velké zahradní nástroje jako jsou rýče, lopaty, motyky. Je levný, jednoduchý, ale hlavně umožňuje skladovat veškeré nářadí mimo podlahu.

stojan na stěně na nářadí, děrovaný organizér na zahradní pomůcky
Stojan na stěně
Děrovaný organizér

6. Organizér na stěnu

Děrovaná stěna je nejlepší organizér na světě. Tento systém se dá použít všude. Známý je hlavně z kuchyně nebo pracovny. Jak vidíte, využití na odložení různých menších zahradních nářadí a pomůcek nachází i v zahradním domku.

Inspirujte se: Z kůlny a množství odpadu vybudovali perfektní příbytek (+video!)

7. Na boty

Tímto zlepšovákem se ve vaší domácnosti uvolní mnoho místa, hlavně pokud máte hodně kozaček a bot, v nichž chodíte do zahrady.

bílý stojan na boty
Bílý stojan Esschert Design na čtyři páry bot z borového dřeva. Bonami

Tip na článek: Pohádkový zahradní domek (nejen) na nářadí. Postavte si ho taky!

8. Vozík na uskladnění

Zde je vozík, který lze použít na uložení nářadí s dlouhými rukojeťmi a nepravidelně tvarovanými násadami. Navíc se dá snadno přesouvat z místa na místo podle toho, kde právě pracujete

dřevěný vozík na kolečkách na nářadí


9. Jednoduchý organizér na zahradní drobnosti

Ani vy nemůžete najít zahradní rukavice právě tehdy, kdy je nejvíc potřebujete a chystáte se něco dělat v zahradě? S tímto jednoduchým organizérem je budete mít v zahradním domku vždy po ruce.

handmade dřevěný organizér s kolíčkama
Foto: SadieSeasonGoods

Budete potřebovat:

  • libovolný kus dřevěné desky
  • pilka a brusný papír
  • dřevěné kolíčky
  • barva na dřevo
  • lepidlo
  • závěsné kroužky
  • provázek

Připravte si desku

Odřežte si libovolnou délku desky, která vám bude vyhovovat, a před nátěrem barvou ji jemně přebruste. Množství nátěru zvolte podle potřeby. Pokud chcete opotřebovaný vzhled, stačí jeden.

výroba organizéru: natírání dřevěné desky
Foto: SadieSeasonGoods

Lepení

Jakmile barva uschne, na desce si vyznačte tužkou body, na které následně přilepíte dřevěné kolíčky. Ideálně v pravidelných rozestupech. Nalepené kolíčky zatižte svěrkami, než lepidlo do následujícího dne uschne.

výroba organizéru: lepení količků na natřenou dřevěnou
Foto: SadieSeasonGoods

Montování

Na obě strany desky (z boční strany) namontujte závěsné kroužky, přes které převlečete provázek, a organizér tak budete moci zavěsit na libovolné místo, kde budete mít rukavice vždy po ruce.

výroba organizéru: montování závěsných kroužků
Foto: SadieSeasonGoods

Text: Jana Malik
Foto: isifa/Shutterstock, Pinterest/DiyCandy, SadieSeasonGoods
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů