Chovatelství

Obezita pro psa je nebezpečná! Jak se jí vyhnout? Zkuste tyto účinné tipy

Snad každý, kdo má doma milovaného mazlíčka, chce pro něj jen to nejlepší. U pejsků se však často setkáváme s obezitou. Ta pro ně ale může představovat opravdu velké nebezpečí. Co byste měli udělat, aby byl váš miláček zdravý a mohl si každý nový den užívat s radostí?

roztomilý mops
Zdroj: Shutterstock

Podle odborníků je obezita u psů velkým problémem. Navíc se týká i velmi mladých pejsků, což jim v budoucnu rozhodně neprospěje. „Nadváha může při růstovém vývoji psa nadělat velké škody,“ nechala se slyšet předsedkyně jihomoravské kynologické organizace Jaroslava Hřebačková v rozhovoru pro Hodonínský deník.

Co dělat a čemu se naopak vyvarovat?

Obezita u psů s sebou nese mnoho zdravotních komplikací. Tento problém však neřešíme jen my v České republice, ale trápení s ním mají i majitelé domácích mazlíčků v zahraničí. Například studie z roku 2018, publikovaná v časopise Veterinary Record, ukázala, že až 59 procent psů ve Spojeném království mělo nadváhu nebo bylo obézních.

Pes smíšeného plemene Welsh Corgi s velkou nadváhou
Obezita u psů s sebou nese mnoho zdravotních komplikací. | Zdroj: Shutterstock

Čeho byste si měli všímat?

Snad každý člověk, který má doma pejska, mu chce udělat radost, a tak ho častokrát láduje vším možným a pamlsky mu dává i několikrát za den. Takový majitel domácího mazlíčka si pro samou lásku ale častokrát ani nevšimne, že jeho miláček hodně přibral. Čemu byste tedy měli věnovat pozornost, aby vám neuniklo, že na tom váš pejsek není dobře? „Pokud si nejste jisti, zda váš mazlíček trpí obezitou, měli byste ho nechat vyšetřit veterinářem.

Ten může určit jeho ideální tělesnou hmotnost podle plemene, věku a velikosti. Dalším znakem může být ztráta viditelných kontur těla – například pokud není vidět tvar pasu nebo pokud jsou žebra pod vrstvou tuku jen těžko hmatatelná. Obezita a nadváha způsobí také nechuť k pohybu a častější zadýchávání se,“ řekl odborník Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka. Obezita u pejsků pak může způsobit například cukrovku, onemocnění srdce, artritidu a dokonce může odstartovat některé druhy rakoviny.

Muž se psem v přírodě
Zdroj: Unsplash/ Krmiva Pučálka

Důležitá je prevence Podle odborníka Martina Pučálky je důležité dbát na prevenci. Ta zahrnuje především dostatek pohybu pejska a správně zvolenou stravu. Zároveň je důležité, aby strava byla vyvážená a odpovídala věku, plemeni a úrovni aktivity vašeho pejska. „Omezte nadměrné množství pamlsků a lidské stravy, která může být nejen příliš kalorická,

ale zároveň i nezdravá,“ nechal se slyšet Pučálka. Podle něj je také v dnešní době možné pořídit speciální odlehčená krmiva s nízkým podílem tuků, díky kterým půjde snižování hmotnosti pejska mnohem lépe.

Jak zvýšit pohybovou aktivitu pejska?

– Pokud si váš pejsek rád hraje, máte štěstí. Několikrát denně ho tak můžete potěšit například házením míčku či přetahováním o oblíbenou hračku. Nejenže bude mít více pohybu, ale také mu uděláte radost a zabavíte ho.

– Jestli chcete, aby se váš miláček více zapotil, choďte s ním na častější, delší a svižnější procházky.

– Pokud to uznáte za vhodné, můžete s vaším pejskem navštěvovat výcvikový kurz.

– Navýšení pohybové aktivity byste však VŽDY měli konzultovat s odborníkem, abyste pejska zbytečně nepřetěžovali.

Žena si hraje se svým psem doma pomocí lanové hračky
Několikrát denně ho tak můžete potěšit například házením míčku | Zdroj: Shutterstock

Nebojte se veterináře!

Jak už bylo výše řečeno, obezita u domácích mazlíčků je vážný problém, který může způsobit celou řadu zdravotních komplikací. Pokud už ale váš milovaný pejsek obézní je a obáváte se, že se necítí dobře, měli byste neodkladně navštívit veterináře, který vám pomůže celou záležitost řešit. Veterinář vám také může sestavit dietní plán a váš mazlíček tak bude hubnout pod odborným dohledem. Odborník vám také poradí s nastavením správné pohybové aktivity.

GALERIE

Text: Michaela Míčová
Zdroje: Hodonínský deník, Veterinary Record, společnost Krmiva Pučálka
Foto: Shutterstock, Unsplash/ Krmiva Pučálka