Chovatelství

Když se rodí pejsci…

Pět štěňátek zabere asi tolik času, jako jedno lidské miminko. Neříkám, že stát se porodní sestrou a připravit malé psíky na život, je jednoduché, ale pocit naplnění a radosti, který při této 12 týdenní práci získáte, budete vnímat už celý život.

Připravila: Lucie Sedláková, foto: Štěpán LuťanskýLucie_Sedlakova

Vychovávat štěňátka je kouzelné. Pro vaše děti dobrá příprava do života, a pro vás zopakování toho, jaké to bylo, když se narodila vaše dcera, syn. Opět, bude to těžké, ale samozřejmě velmi krásné a tak moc roztomilé!

Barbora_SedlakovaPozor na změny v chování

Pamatuji si přesně ten okamžik, kdy naše chundelatá Amálka skočila do postele a s rozzářenýma očima na mě hleděla. Žádný jiný důkaz o její graviditě jsem ale neměla.

Navíc – o tom, že se vyvíjí v bříšku vaší čtyřnohé kamarádky noví psíci, se můžete dozvědět až pár minut před porodem. Proto radím: Sledujte, kdy vaše psí slečna hárá a s kým se v tu dobu vídá. Jestliže máte mezi sebou silný vztah, určitě vám neunikne změna v chování fenky, která jistě nastane. V našem případě bylo na prohlídku u veterináře a potvrzení březosti ještě brzy, brzy však nebylo na to, si všechno předem rozmyslet…

Stanovení dne porodu

Důležité je určit den, kdy došlo k oplození vajíčka a odvodit z něj datum porodu. Březost trvá přibližně 63 dnů, ale jelikož záleží i na rase a mnoha dalších faktorech, udělejte toto: K datu krytí připočtěte již zmíněných 63 dnů, poté si vytvořte jakýsi „kruh“ o velikosti 5 dnů dolů a 4 dnů nahoru. V tomto rozmezí by se měla odehrát radostná událost. U opakovaného krytí je nutné „kruh“ rozšířit na obě strany o příslušný počet dnů a být ve střehu. Pro ověření je potřeba navštívit veterináře, ale i ten zjistí úspěšnost krytí pomocí ultrazvuku až po 25 dnech. Proto nespěchejte a objednejte se až na tyto dny. Ušetříte čas, peníze, ale i nervy své fenky, jelikož bývá v průběhu březosti mnohem citlivější na jakékoli změny, včetně návštěv u lékaře.

Jak přípravit fenkuLucie_Sedlakova_fenka

První měsíc březosti nemusíte fenu nijak omezovat ve stravě ani v pohybu. Teprve v druhém měsíci je potřeba pomalu začít měnit stravu z normálních granulí na krmivo určené pro kojící feny nebo pro štěňata. Pozornost věnujte hlavně kvalitě, jelikož v kvalitní stravě jsou důležité vitamíny pro správný vývoj. Množství se nebojte upravit podle potřeb fenky, více je lepší než méně. Jestliže za normálních okolností krmíte pejska jen granulemi, zařaďte občas nějaký tvarohový pamlsek, třeba smetánek, který zaručí zvířeti dostatek vápníku. A čím více se bude blížit porod, tím bude fenka unavenější a línější. Dva měsíce utečou jako voda a kromě zvětšujícího se bříška nezpozorujete u fenky žádnou významnou změnu.

Těsně před porodem

V posledních dnech před porodem se chování budoucí maminky radikálně změní. Viditelně omezí pohybové aktivity. Přijde i značné nechutenství a velká nervozita. U jinak klidné fenky se projeví mateřské pudy a vrozené chování, které zapříčiní usilovné hrabání v pelíšcích, trhání dek, polštářů… Tím si snaží vytvořit úkryt, zázemí pro štěňátka. Nemá cenu ji za to peskovat, raději se snažte poskytnout jí něco, co zničit může. Někdy se k nechutenství přidá slintání či zvracení nebo i svalový třes. Nemusíte se ale děsit, spíš věnujte své fence pozornost a hodně lásky. Žádné zvíře přitom není stejné, proto existují určité odchylky v chování. Musíte s tím počítat.

Lucie_Sedlakova_stenataZachovejte klid a buďte poruce!

S naším mazlíčkem jsme zpravidla silně duševně propojeni, proto proto můžeme i my pár hodin před porodem a při nástupu stahů začít „vyšilovat“. Snažte se ale uklidnit. Rodící maminka potřebuje klid a hlavně svého páníčka. Proto najděte ve svém obydlí nějaký teplý koutek, kam přenesete všechny potřebné věci. Snažte se zajistit ticho a psychickou pohodu, jelikož i pejsek vše vnímá. S pelíškem potřebujeme ještě nějaké staré deky a ručníky, pitnou vodu, mokré hadry, tenkou nit, nůžky a hodně světla. Většinou se stává, že porod začne v noci, proto buďte připraveni neustále. Čím menší rasu máte, tím více vaší podpory a pomoci fenka zpravidla potřebuje. Větší pejsci si mnohdy dokáží pomoci sami, nicméně ani na to nespoléhejte. Prioritní je, zda pejsek v minulosti už rodil. Fenky bez zkušeností bývají často tak nejisté, že se bojí cokoli podnikat samy. Proto buďte po ruce!

Tři fáze poroduLucie_Sedlakova_stene

Porod trvá většinou přibližně 24 hodin a je rozdělen na tři stádia. V první fázi (trvá 6 až 12 hodin) dochází k uvolnění děložního krčku a jeho úplnému otevření, objevují se děložní stahy zatím bez stahů břišní svaloviny. Na fence nemusejí být tyto kontrakce vůbec znatelné. Zvýrazňuje se jen chování výše zmíněné. Může se objevit výtok plodové vody.

Ve druhé, mnohem kratší fázi fenka začíná hlasitě dýchat a snaží se vypudit plod. Krček děložní se úplně otevře a přijdou břišní i děložní stahy. Proto se odeberte s fenkou do již připraveného pelíšku a snažte se udržovat klidnou atmosféru. Při prvním porodu naší Amálky jsme k ní byli připoutáni přes 13 hodin v kuse. U posledního štěňátka jsme se museli odebrat na veterinární pohotovost. Amálka byla totiž už tak vyčerpána, že poslední plod nebyla schopná vypudit. Od začátku stahů se jí v očích zračila potřeba mít někoho u sebe, a jakmile jsem jen na chvíli chtěla odejít, musel mě nahradit u pelíšku jiný člen rodiny. Tuto potřebu se snažte vyplnit, i kdyby fenka rodila celý den!

Ve třetí fázi fenka už jen hlasitě oddechuje a každou chvíli přicházejí stahy, již naprosto viditelné. Děložní otvor se začíná otvírat a při každé kontrakci jsme blíž k plodu. Štěňátka většinou vycházejí hlavou ven, ale ani opačná poloha nebývá nebezpečná pro úspěšný porod. Miminka jsou ve dvou obalech; první praská již v porodních cestách pro snadnější zvlhčení, ve druhém plody zůstávají, dokud je pomocí nehtů velmi opatrně neprotrhnete. Fenky by mohly tuto práci zvládnout samy, ale u prvorodiček to není pravděpodobné. Spíše se na to připravte vy sami.

Když uvidíte hlavičku plodu

…snažte se jemně pomocí ukazováku a prostředníku část tělíčka vytáhnout. Soustřeďte se na to, kdy fence přicházejí stahy. Jestliže plod není schopen ani po delší době vykouknout na svět, velmi jemně masírujte fence bříško. Můžete se také pohyby prstů snažit štěňátko směrem ven popohnat. Vše ale velmi, velmi jemně! Když jste již miminko vytáhli z dělohy, vidíte, že je velmi těsně připoutáno k tělu své maminky díky pupeční šňůře. Proto ji u pupíčku štěněte nahmatejte a asi 3 cm od tělíčka ustřihněte. Doporučuje se spíše přetrhnutí, ale musím se přiznat, že jsem tak nikdy neučinila, jelikož bývá velmi silná. Bude-li po ustřihnutí šňůra krvácet, je nutné ji zavázat. Jinak tento úkon není potřeba. Problém ale je, že pupeční šňůra zůstává v mnoha případech hluboko v těle fenky, a vy se ji po vypuzení plodu musíte snažit co nejvíce vytáhnout. Proto budete rádi, když ji přestřihnete nejvíce tři centimetry od bříška miminka.

Štěňátka jsou na světě

Jakmile zabezpečíte pupeční šňůru, chytněte mezi palec a ukazovák nosánek štěněte a snažte se lehkým tlakem vymáčknout všechnu tekutinu, co v čumáčku má. Tím miminko začne dobře dýchat. Akce s pupeční šňůrou a čumáčkem by vám neměla trvat ani dvě minuty. Je totiž důležité, abyste štěňátko vrátili mamince v co nejkratší době, jelikož teď přichází na řadu ona. Štěně musí pořádně olízat – prokrvit a masáží podpořit dýchání. Pokud se k tomuto úkonu nemá, vezměte připravený ručník a miminko sami jemně třete.

Co nejdříve po porodu by se štěně mělo napít mleziva s množstvím látek důležitých pro jeho život, proto se ho snažte přiložit ke struku. Mezitím by měla vyjít z dělohy ven placenta. Někdy ale může vyjít, aniž to postřehnete, jelikož ji mezitím stihne fenka sežrat. Není ale dobré, aby sežrala více než dvě placenty, nemá-li to vyvolat zvracení. Nic se nestane, jestliže se dostane placenta ven až spolu s dalším plodem. Určitě ale nesmí žádná zůstat v děloze!

A máme to za sebou

Po porodu je hrdá maminka velmi vysílená a potřebuje dostatek pitné vody, žrádlo a klid. Alespoň několik prvních dní po porodu však musí být i se štěňátky pod neustálým dohledem. Pár nocí se možná nevyspíte, ale všechno nepříjemné je pro něco dobré. Vypipláte přece zdravé a silné pejsky! Když si štěňátka s maminkou odpočinou, nejdéle do dalšího dne, doporučuje se návštěva u veterináře. Musíte se ujistit, zda v děloze nezůstaly placenty či dokonce ztracený plod. Miminka se záoveň prohlédnou a může dojít i na odstranění paspárků.

Vše skončilo dobře. Štěňátka jsou zdravá a čilá, k přežití jim zatím stačí jen krmení ze struku a psychická pohoda. Fenka se již také uklidnila a s láskou a něhou se stará o své dětičky. Po porodu se bude čistit ještě 3 – 4 týdny a očistky budou mít nezapáchající, tmavozelenou až krvavou barvu. Opět je to zcela přirozené. Někdy se také stává, že se u fenky objeví agresivní chování vůči štěňatům či majiteli (především u prvorodiček). Zpravidla se stav po pár dnech upraví a nastoupí opět mateřský pud. Do jeho nástupu ale musíte štěňata opečovávat a krmit umělým psím mlékem, které použijeme také v případě, kdy fenka svoje ztratí. Nám se to u Amálky stalo pokaždé. Vše potřebné seženete veterináře.

Než odejdou od maminky

12 týdnů představuje minimum, kdy si štěňátka musíte ponechat, než je předáte budoucím páníčkům. Zatím stihnete po 2 až 3 týdnech po porodu dojít s psíky na odčervení a po 6 až 9 týdnech je nechat poprvé očkovat. Se všemi starostmi a nezodpovězenými otázkami se obraťte na veterináře, kterého byste měli předem obeznámit s březostí. Poskytne vám mnoho rad, jež vám dopomohou ke stoprocentnímu úspěchu. Zda si štěňátka ponecháte nebo je předáte novým majitelům, záleží na vás. Dopředu jen upozorňuji, že loučení je těžké a neobejde se bez slz. Do svých životů přivedete štěstí, radost a hlavně nepostradatelné zkušenosti. Přeji hodně štěstí.

Článek v úplném znění naleznete v aktuální čísle časopisu Recepty prima nápadů 1-2/2012, který je právě na stáncích.