Chovatelství

Chováme britskou kočku

Kdo by neznal kocoura Šklíbu z románu Alenka v říši divů od L. Carrolla? Předlohou mu nejspíš byla právě britská kočka a podobnost můžeme pozorovat nejen ve vzhledu, ale i v povaze. Britské kočky své pány tak trochu ignorují a do ničeho se jen tak nepouští. Jejich lásku si musíte zasloužit.

kočky

Jaké jsou britky?

Mají nekomplikovanou, a tak trochu arogantní povahu. Nenechte se ale mýlit, svou rodinu milují. Nebudou vás ale vítat hned po příchodu z práce. Raději si počkají, až se usadíte ke stolu s večeří a tam si vás přijdou zkontrolovat.

Koťátka jsou hravá jako všechna ostatní. V dospělosti ale britská kočka zleniví a snad i trochu zpyšní. Ona za vámi nepřijde, když budete chtít vy, ale až bude chtít ona.

V domácnosti si vystačí sama. Ale společnost další kočky nebo psa jí nedělá problém. Snadno si s dalším mazlíčkem nastaví hranice tak, aby ona byla spokojená.

Britku často najdete u okna, jak pozoruje ptáky. Má ráda výšky a různé skrýše, ale její předení nejspíš uslyšíte i z vedlejší místnosti.

Hustá a hebká srst

Srst britek je typická svou hustotou a hebkostí. Chovatelé rádi slyší, že nevyžaduje velkou péči. Stačí si jednou týdně udělat čas na kartáčování. Aby byla srst stále krásná, je nutné dbát na správnou výživu britských koček. Pro lesklý kožich vybírejte granule s dostatečným množstvím Omega 6 a Omega 3 mastných kyselin.

Ve stravě by měl být také dostatek Taurinu, který se stará o dobrý zrak kočky až do vysokého věku.

Suchá strava je pro britské kočky nejlepší volbou, ale rády si dají i čerstvé maso, kapsičky nebo paté. Rčení o mlsných kočičích jazýčcích se zakládá na pravdě. Vybírají si a náhlé změny nemají příliš rády. A tak pokud chcete změnit granule pro britku, začněte postupně, přimícháváním malých dávek nového krmiva do toho stávajícího. Postupně můžete měnit poměr nových a starých granulí až do chvíle, kdy bude kočka s chutí jíst jen ty nové.

kočky

Britky nejsou jen modré

Ačkoliv je modrá barva kožichu u britských koček nejčastější, není jediná. Barevných variant je několik a od lila světlounkého kožíšku se přes mramorovaný můžeme dostat až k temně černému.

Ať má ale jakoukoliv barvu srsti, její oči jsou vždy oranžové až měděné. Nikdy nejsou žluté.

Vybrat britské koťátko, u kterého budete mít jistotu vzhledu, je těžké. Plemeno je velice oblíbené, a tak jsou za britky vydávána i koťata, která jsou čistokrevným britským kočkám jen podobná. Jistotou pro vás mohou být papírová koťata. Jinak se klasické kulaté hlavy, plných tváří a malých uší nemusíte v dospělosti dočkat. Ignorovat vás ale může úplně stejně, jako papírová britská kočka s aristokratickým původem.

Zdroj: PR článek společnosti Partner in Pet Food CZ s.r.o.