Atlas

Třásněnka hrachová (stříbrné skvrny na hrachu)

Stříbřité skvrny na listech hrachu, bobu a fazolu způsobuje třásněnka hrachová. Způsobuje i deformování stonků a vegetačních vrcholů napadených rostlin.

třásněnka hrachová
Třásněnka hrachová (Foto: Shutterstock)

Projevy

Škůdce, který má jednu generaci za rok, je drobný čárkovitý hmyz s obrvenými křídly. Škodí na hrachu, fazolu, bobu, čočce a též sóji. Prosperuje v sušších lokalitách, vlhké deštivé počasí jeho aktivitu omezuje. Způsobuje deformování stonků a vegetačních vrcholů napadených rostlin. Ty mohou zasychat nebo jim opadávají květy. Typický je i výskyt stříbřitých skvrn na listech.

Chemická ochrana

Použít je možné přípravky Decis AL, Decis protech, Sanium Ultra nebo Sanium Ultra AL. Vždy ideálně hned po zjištění škůdců.

Ekologická ochrana

Na odpuzení škůdců pomáhají výluhy ve speciálním listovém hnojivu Biomit 0,5 dl / 10 l vody.

Prevence

Používání kvalitního, mořeného a certifikovaného osiva, střídání pěstitelských ploch, přiměřený závlahový a výživový režim. Potřebný je pravidelný monitoring výskytu škůdců a chorob, v případě potřeby je třeba okamžitě zasáhnout.

stříbřité skvrny na listech hrachu; deformování stonků hrachu; zasychání stonků hrachu; třásněnka hrachová; hrách; bob; škůdce hrachu; škůdce bobu; fazol; škůdce fazolu