Atlas

Roztoči na oleandru (skvrny na listech oleandru, pavučinky mezi listy oleandru)

Roztoči jsou jedním z nejčastějších škůdců na oleandrech. Často si jich všimneme až tehdy, když je rostlina silně napadená. Co dělat?

roztoči na oleandru
Roztoči na oleandru (Foto: archiv časopisu Urob si sám)

Projevy

Na listech oleandru se nejdříve objevují malé šedavé, žlutohnědé mramorované skvrny, které vznikají jako následek sání rostlinných šťáv. Později můžeme na rostlině objevit mezi listy jemné pavučinky. Když se objevují už několik let po sobě, je to proto, že v době vegetačního klidu přezimují vždy v půdě, u kořenů či na vnitřních stěnách květináče. Škůdce rostliny oslabuje, často není viditelný volným okem a na jeho určení potřebujeme lupu. Zásah je nutný okamžitě po zjištění škůdců.

Chemická ochrana

Z chemických přípravků je možné použít Apollo 50 SC, Nissorun 10 WP, Vertimec 018 EC. Přípravky je potřeba střídat a ošetření opakovat alespoň jednou za 10–14 dní, protože jedním zásahem se obvykle nepodaří zlikvidovat všechny škůdce ani všechna vývojová stadia.

Ekologická ochrana

Z biologických přípravků je možné aplikovat dravé roztoče (Neoseiulus californicus a Phytoseiulus persimilis) ve formě přípravků Spical a Spidex. Potom, co zničí kompletně celou populaci škodlivých roztočů, sežerou a zničí i sebe, takže nakonec nezůstane nic – ani škůdce, ani predátor, a cyklus se uzavře.

Prevence

Pěstování oleandrů na slunečných a teplejších místech, přiměřený výživový a závlahový režim. Kupované oleandry je vhodné vždy velmi důkladně zkontrolovat, často si domů přineseme nemocnou rostlinu z obchodu.

pavučinky na oleandru; skvrny na listech oleandru; stříbrné skvrny na oleandrech; žlutohnědé skvrny na listech oleandru; roztoči