Atlas

Puklice čajovníková (bílé chomáčky, vatové útvary)

Bílé chomáčky na listech rostlin může způsobovat puklice čajovníková. Škodí sáním rostlinných šťáv. Je to významný škůdce vždyzelených dřevin.

puklice čajovníková
Puklice čajovníková (Foto: Shutterstock)

Projevy

Tento škůdce vždyzelených dřevin má za rok jednu generaci. Přezimuje na hostitelských rostlinách, nejčastěji na větvích, ve stadiu starších larev nebo dospělých jedinců. Larvy, které přezimovaly, na jaře rychle dospívají a dospělé samičky v průběhu června kladou vajíčka na listy a větvičky hostitelských rostlin. Každá samička klade vajíčka vždy jen do jedné snášky. Celá snáška je pokrytá vrstvou hustých bílých voskových vláken. Přímá škodlivost spočívá v sání rostlinných šťáv, což má za následek celkové oslabování a postupné chřadnutí rostlin. Nepřímo škodí vylučováním značného množství sladkých výměšků (medovice), která zůstává na povrchu hostitelské rostliny. Vysoký obsah jednoduchých cukrů v medovici je zdrojem živin pro rozvoj různých hub, zejména černovek.

Chemická ochrana

Použití přípravků ihned po zjištění škůdců, Decis AL, Decis Protech, Sanium Utra, Karate ZEON 5 CS, Fast M, Mospilan 20 SP. Do postřikové kapaliny přidáme i smáčedlo, například Silwet.

Ekologická ochrana

Likvidace všech napadených částí nebo i celých rostlin. Postřik z vratiče: litr vody, 20 g sušené natě vratiče a 10 ml pomerančového esenciálního oleje. Převaříme, zředíme v poměru 5:1 a postřikujeme.

Prevence

Vhodné pěstitelské podmínky, přiměřený závlahový a výživový režim, podle potřeby prosvětlovací řez a udržování vzdušných porostů. Pravidelný monitoring zdravotního stavu a v případě výskytu problému jeho rychlé řešení.

puklice čajovníková; bílé chomáčky na listech; bílé útvary na větvích; vždyzelené dřeviny; škůdci vždyzelených dřevin