Atlas

Mšice Dysaphis devecta na jabloni (červené zkroucené listy na jabloni)

Objevili jste na listech jabloní červené zduřelé části? I toto mají na svědomí mšice.

dysaphis devecta
Poškození listu mšicí Dysaphis devecta (Foto: Shutterstock)

Projevy

Mšice Dysaphis devecta způsobuje nejdříve žluté, později červené zabarvení listů, které jsou deformované – zduřelé. Mšice jsou malé, líhnou se z vajíčka ukrytého v kůře stromů. Listy sají ze spodní strany. Ty se následně začnou charakteristicky stáčet a zbarvují se do červena. Silné napadení stromu snižuje kvalitu a množství úrody. Ohrožené jsou zejména starší jabloně, napadnout však může i hrušky, ale i duby.

Chemická ochrana

Postřik přípravky Karate Zeon, Mospilan 20 SP, Sanium Ultra, Sanium Ultra AL.

Ekologická ochrana

Stromy je třeba alespoň 1x týdně zkontrolovat a mšice prsty sundat. Mechanicky se snažíme odstranit zejména létavé samice, které kladou vajíčka. Pomáhá i smytí proudem vody. Použít můžeme i ekologické postřiky Neemazal (nesmí se používat na hrušky) a Karanimba Mikro. Vyrobit si můžeme i domácí účinné postřiky proti mšicím.

Prevence

Pravidelná kontrola zdravotního stavu dřevin. Pokud se vyskytnou první příznaky působení mšic, je třeba nejprve vyzkoušet ekologičtější cesty ničení. Nezanedbávat pravidelný řez a prosvětlování koruny.

kadeřavost listů jabloně; červené listy na jabloni; deformace listů jabloně; mšice; zkroucené listy jabloně; škůdci na jabloni