Atlas

Molice skleníková (bílé mušky)

Rostliny ve skleníku nejednou ohrožují malé bílé mušky. Jedná se o molici skleníkovou. Přečtěte si, jak proti ní zakročit.

molice skleníková
Molice skleníková (Foto: Shutterstock)

Projevy

Škodí sáním rostlinných šťáv, napadá pokojové rostliny, rychlenou zeleninu, jahody, saláty nebo plodovou zeleninu. Vylučuje množství lepkavé medovice a dá se snadno identifikovat podle toho, že po dotyku napadené části vylétávají drobné bílé mušky.

Chemická ochrana

Postřik přípravkem Karate ZEON 5 CS, ideálně s opakováním po 5 dnech. Možné je též použít přípravek Mospilan 20 SP.

Ekologická ochrana

Použít můžeme roztok se speciálním kokosovým mýdlem Cocana, které vysušuje vnější kostru těla škodlivého hmyzu, a tak ho likviduje. Ve skleníku existuje ještě více možností likvidace, od vyvěšení žlutých lepových destiček skrz nasazení přirozených predátorů (dravých roztočů Amblyseius swirskii nebo parazitické vosičky Encarsia formosa) až po vydýmení skleníku prostředkem Biodym skleník. Použít můžeme i výluh z pelyňku pravého: 300 g nasekané rostliny zalijeme 10 l vody, louhujeme 4 dny, přefiltrujeme.

Prevence

Pravidelné větrání interiérů a skleníků s rostlinami, zavlažování a přiměřené přihnojování. Průběžné odstraňování odumřelých rostlinných částí i z povrchu půdy, instalování žlutých lepových destiček.

molice; bílé mušky; létající mušky; lepkavá medovice; škůdce ve skleníku; skleník