Atlas

Mera jabloňová (usychání větví jabloně, lepkavé listy na jabloni)

Usychání mladých výhonků na jabloních může způsobovat mera jabloňová. Typická je i lepkavá medovice, která způsobuje slepení listů. Dospělý jedinec je zelené barvy, později hnědavé, s průhlednými křidélky.

mera jabloňová
Mera jabloňová (Foto: Shutterstock)

Projevy

Žlutavé larvy tohoto škůdce, které se líhnou brzy na jaře, napadají puky, květy a též listy jabloní, z nich sají šťávy. Následně dochází k usychání mladých výhonků, k vážnému poškozování budoucích květů, a tím ke snižování úrody. Typická je i lepkavá medovice, která způsobuje slepení listů. Dospělý jedinec je zelené barvy, později hnědavé, s průhlednými křidélky. Charakteristická je výrazná hlava s většíma očima a tykadly. Oranžová vajíčka tohoto škůdce je možné najít v kůře, v ní i přezimují.

Chemická ochrana

Potřebné je uskutečnit postřik přípravkem Decis Protech, ideálně před kvetením nebo hned po odkvetení jabloní. Ideální je se zaměřit na likvidaci přezimujících vajíček škůdců prostřednictvím postřiků určených na předjarní postřik.

Ekologická ochrana

Použití mikrobiálního přípravku NovaFerm ORION (v koncentraci 2 %), před kvetením nebo po odkvetení.

Prevence

Výběr vhodného pěstitelského místa, optimální výživový a vláhový režim, pravidelný řez a prosvětlování koruny, důkladná kontrola zdravotního stavu a řešení problému hned na začátku.

mera jabloňová; larvy v pucích; lepkavá medovice; oranžová vajíčka; zelený hmyz na jabloních; zelené mušky na jabloních; škůdce jabloní; jabloně