Atlas

Listopas čárkovaný (proužkovaný brouk)

Proužkovaný brouk na hrachu a ostatních luštěninách bude zřejmě listopas čárkovaný. Způsobuje obloukové požerky na listech. Poradíme, co s tím.

listopas čárkovaný
Listopas čárkovaný (Foto: Shutterstock)

Projevy

Škůdce se vyznačuje černým zbarvením a světle šedými, žlutošedými až červeně hnědými šupinkami. Dlouhé krovky jsou typické světlými a tmavými podélnými pruhy. Larvy jsou bílé, se žlutou nebo hnědou hlavou. Škodí tím, že na okrajích listů bobovitých rostlin způsobuje obloukovité požerky. Poškození je typické na vzcházejícím hrachu až do fáze 3. až 4. pravého listu. Larvy ožírají i kořínky a bakteriální hlízky rostliny. Listopas se živí listy luštěnin a jetelů. První jedinci se objevují už na přelomu března a dubna, další nálet i kladení vajíček probíhá do července.

Chemická ochrana

Použití přípravku Karate ZEON 5 CS. Postřik je třeba aplikovat na mladší rostliny, zejména během suchého a teplejšího počasí.

Prevence

Kvalitní příprava půdy a záhonu před pěstováním hrachu, raný výsev a pravidelné zavlažování vzcházejících rostlin, pěstování odolnějších odrůd.

listopas čárkovaný; listopas hrách; požerky na listech hrachu; bílé larvy; brouk s podélnými pruhy; hrách, luštěniny; škůdci na hrachu