Atlas

Kyjatka hrachová (zelené mšice na hrachu)

Mšice se nevyhýbají ani hrachu. Často se soustředí v růstových vrcholech a bývají ukryté mezi listy. Mšic se naštěstí dá zbavit i pomocí rostlinných výluhů.

kyjatka hrachová
Kyjatka hrachová (Foto: Shutterstock)

Projevy

Škůdce má zelenou, někdy načervenalou barvu a jde o největší mšici, která škodí na kulturních plodinách. Škodí vysáváním rostlinných šťáv a vylučováním sladkých výměšků. Vyskytuje se hnízdovitě, více v některých místech. Často se soustředí v růstových vrcholech a bývá ukrytá mezi listy. Přezimuje ve formě vajíček na víceletých bobovitých rostlinách, ale přezimovat mohou i dospělí jedinci. Migrace z primárních hostitelů je v květnu. Škůdce napadá množství bobovitých rostlin, avšak zejména vojtěšku a hrách. Škůdce může mít za rok 4–6 generací. Chladné a deštivé počasí aktivitu tohoto škůdce snižuje.

Chemická ochrana

Co nejdříve po zjištění škůdce je třeba uskutečnit postřik přípravky Decis AL, Decis Protech, Sanium Ultra, Sanium Ultra AL.

Ekologická ochrana

Použití žlutých lepových destiček, rostlinných výluhů. Použít je možné i přípravky Neemazal a Rock Effect.

Prevence

Přiměřený závlahový režim a zavlažování podmokem, přihnojování, řidší pěstitelské spony, volba správného místa a střídání pěstitelských ploch. Důležitý je pravidelný a důkladný monitoring výskytu škůdců a chorob v porostu.

zelení brouci na hrachu; načervenalí brouci na hrachu; brouci na růstových vrcholech hrachu; drobní brouci mezi listy hrachu; kolonie drobných zelených brouků na hrachu; hrách; škůdce hrachu; mšice; mšice hrachová; kyjatka hrachová