Atlas

Hryzec vodní (sežrané kořeny stromů)

Hryzec škodí svým požíráním kořenů ovocných stromů, často kvůli němu hynou mladé, čerstvě zasazené stromky. Má rád i mnohé druhy zelenin, například kořenovou, košťálovou, nepohrdne ani bramborami, révou, obilím, slunečnicí, salátem, jahodami či řepou.

hryzec vodní
Hryzec vodní (Foto: Shutterstock)

Projevy

Chutnají mu čerstvé šťavnaté kořeny ovocných stromů (upřednostňuje jabloně naroubované na podnožích M9, M26), nepohrdne ani duby, topoly či růžemi. Jehličnanům ohryže kůru. Má rád i mnohé druhy zelenin, například kořenovou, košťálovou, nepohrdne ani bramborami, révou, obilím, slunečnicí, salátem, jahodami či řepou. Nebezpečné je jeho zimní ohryzování mladých jabloní, po kterém na jaře nepučící stromky ze země snadno vytáhneme bez kořenů. V zimě zase ohryzává pod sněhem kůru z kmenů stromů. Denně zkonzumuje 60 až 100 g čerstvé potravy. Protože žije většinou skrytě, tedy pod zemí, nejednou zjistíme jeho přítomnost až podle škod na stromech či zelenině.

Chemická ochrana

Použití speciálních dýmovnic a návnad, které se vkládají hluboko do nor.

Ekologická ochrana

Použití pachových a repelentních bariér. Některé rostliny mají repelentní (odpudivý) účinek, například řebčík královský, česnek, cibule, narcis, pryšec, černý rybíz či bez. Pomáhá ucpat díry listy černého rybízu, túje, ořechu, česneku, cibule, kopřivy nebo hadrem napuštěným benzínem či petrolejem. Při sázení stromků a keřů dát do půdy odpudivý přípravek z kafru nebo naftalínové tabletky.

Prevence

Prevencí jsou přírodní predátoři těchto škůdců: sovy, draví ptáci, kuny, lasičky, tchoři, lišky, kočky, zčásti ježci, hadi. Nemají rádi, když jim někdo neustále narušuje jejich nory a chodbičky, proto se vyhýbají soustavně obráběným větším plochám (malé okopávané řádky s okolním trávníkem jim však nevadí). Vyhýbají se spásaným a nízko sekaným plochám. Vysázení ovocných a okrasných dřevin na jaře do uzavřených košů z pozinkovaného pletiva s oky velkými maximálně 15 mm; občas se kořeny vysazených dřevin obalují skelnou vatou, okrasné cibule a hlízy je také vhodné sázet do drátěných nebo plastových košíků zapuštěných do země.

hryzec vodní; hlodavci; škůdci v půdě; hynoucí stromy; ohryzaná kůra; ohryzané kořeny stromů