Atlas

Drátovec (tvrdá housenka, oranžová larva v zemi)

Oranžovohnědí tvrdí „červíci“ v půdě mohou být drátovci. Jsou to larvy brouků z čeledi kovaříkovitých. Napadají brambory, mrkev i mladé sazenice. Jak se jich zbavit?

drátovci
Drôtovce (Foto: Shutterstock)

Projevy

Jde o všežravé larvy brouků z čeledi kovaříkovitých. Larvy se líhnou z vajíček, které na jaře nakladly samičky. Dospělí jedinci však škodliví nejsou, živí se jen nektarem. Larvy poškozují hlízy brambor, kořeny mrkve, řepy nebo klíčící semena luštěnin. Dospělí jedinci se často koncentrují okolo záhonů v blízkosti rozkvetlých porostů a luk. Vyšší aktivitu larev podporuje vlhčí půda, naopak jim vadí sucho. Častěji se vyskytují na jaře a potom na podzim.

Chemická ochrana

Nejsou registrované a povolené zatím žádné přípravky.

Ekologická ochrana

Použití pastí s nakrájenou mrkví nebo brambory, které se uloží do půdy. Drátovce v půdě by však měl zlikvidovat bakteriologický přípravek NovaFerm VIVA s obsahem bakterií Photorhabdus luminescens a Bacillus thuringiensis. Ředí se vodou a aplikuje se na půdu jako postřik, následně se povrch zryje rýčem nebo rotavátorem. Tak se bakterie s půdou dobře promíchají. Do těla larev se dostanou skrz otvory na těle a zevnitř je zabijí.

Prevence

Pravidelné čištění užitkových řádek od posběrových zbytků, průběžné obrábění půdy, odplevelení. Ideální je nezakládat záhony s rostlinami, které drátovci více vyhledávají, v těsné blízkosti květinových záhonů a luk. Důležité je i střídání plodin.

drátovci; hnědé larvy; hnědé štíhlé larvy; tuhé larvy; oranžoví červi; půdní škůdce; hnědí tvrdí červi; hnědí červi; škůdce brambor; škůdce mrkve