Atlas

Bázlivec (ožrané listy kaliny)

Bázlivec napadá v zahradách zejména kaliny. Poškozuje nejdříve část listové plochy, později listy proděraví, následně zůstávají jen hlavní žilky a při silném výskytu je úplně zničí.

bázlivec
Bázlivec (Foto: Shutterstock)

Projevy

Rozeznáváme více druhů. Dospělý jedinec je malý brouk. Jeho černé larvy jsou soustředěné ve skupinách, nejčastěji na spodní straně listů. Starší larvy žijí častěji jednotlivě, a mohou se objevit i na vrchní straně listů. Poškozují nejdříve část listové plochy, později listy proděraví, následně zůstávají jen hlavní žilky a při silném výskytu je úplně zničí. Při intenzivním výskytu může dojít i k odumření celých větví. Larvy jsou nejvíce aktivní v červenci a srpnu. Když se problém neřeší, opakuje se každý rok. V zahradách napadá tento škůdce například kaliny.

Chemická ochrana

V případě intenzivnějšího výskytu je možné využít během léta přípravek Karate ZEON 5 CS. Podle potřeby je vhodné postřik po asi 7 dnech zopakovat.

Ekologická ochrana

Střásání larev z dřevin do plachet a jejich likvidace. Jde o řešení, které je vhodné jen u mladších jedinců.

Prevence

Dodržování optimálních pěstitelských podmínek, pravidelný řez dřevin, přihnojování a důsledná kontrola zdravotního stavu. Při výskytu problému je třeba neodkladně zasáhnout. Z míst pod dřevinami je třeba pravidelně odstraňovat všechno napadané listí.

bázlivec; černé larvy na listech kaliny; ožrané listy kaliny; skupinky larev na listech kaliny; kalina; škůdce na kalině