Atlas

Virová mozaika fazolu (skvrny na listech fazolu)

Výdutě či skvrny na listech může způsobovat virová mozaika. Virus často přenášejí mšice nebo se přenáší osivem.

virová mozaika fazolu
Virová mozaika fazolu (Foto: Shutterstock)

Projevy

Virus obecné mozaiky fazolu vyvolává tmavě zelené zbarvení listové čepele podél žilnatiny. Listy se lžícovitě vydouvají nebo vznikají puchýřovité vypoukliny. Žlutá mozaika fazolu se zase projevuje ve formě drobných žlutých skvrn na listech. Rostliny zaostávají v růstu. Virózy se přenášejí mšicemi, obecná mozaika fazolu se může přenášet nekvalitním osivem i pylem.

Chemická ochrana

Nejsou registrované žádné přípravky, zasáhnout je ale možné proti mšicím, které virové choroby přenášejí. Použít je v tomto případě možné přípravek Decis Al alebo Sanium Ultra AL.

Ekologická ochrana

Preventivní ochrana spočívá v zapracování bakteriálního produktu NovaFerm® MULTI, v koncentraci 3 % do půdy. Proti mšicím můžeme použít domácí výluhy.

Prevence

Použití kvalitního certifikovaného osiva, výběr vhodných pěstitelských ploch a jejich střídání, udržování bezplevelných porostů, pravidelný monitoring výskytu mšic a jejich okamžitá likvidace v případě výskytu.

netypické zbarvení listů fazolu; vypoukliny na listech fazolu; drobné žluté skvrny na listech fazolu; zaostávání rostlin fazolu v růstu; virové onemocnění; choroby fazolu; fazol; virová mozaika