Zdraví

Výchova v digitálním světě: Jak učit děti bezpečně používat technologie

Žijeme v době, kdy výpočetní technika, aplikace a sociální sítě postupují stále kupředu. Stejně tak mílovými kroky ale postupují i naše děti, které se na nejnovější trendy zvládají adaptovat poměrně rychle. Jako rodiče primárně zodpovídáme za jejich bezpečí a duševní i zdravotní pohodu. Jak ale zvládat nastavení limitů, aniž bychom mobily a tablety museli zamykat do skříně? Pojďme si o tom říct více.

Malá holka u notebooku
Zdroj: Pixabay

Pravidla a zásady

Myslet si, že své děti ochráníte před užíváním technologií a aplikací až do patnáctých narozenin, je utopie. Děti se do kontaktu s mobilem, tabletem a chytrými hodinkami dostávají od útlého věku a to jednoduše tím, že je před nimi používáme my.

Vlastně tomu tak bylo vždy u jakýchkoliv věcí denní potřeby, jen jsou současné přístroje menší, lehčí, ale zvládnou obsáhnout velký kus virtuálního světa. Proto je důležité si uvědomit, jak dětem, ale i sobě, nastavit pravidla a zásady jejich užívání a předávání.

Kdy první mobil dítěti?

Zmíněná pravidla mimo jiné znamenají, že si musíte rozmyslet, kdy dáte dítěti poprvé do ruky jeho vlastní mobilní telefon. Dle odborníků je ideálním věkem 8. rok dítěte, tedy nejdříve od druhé nebo třetí třídy základní školy. 

Dítě s mobilem
Zdroj: Pixabay

Nezakazujte, využijte prevenci

Ve chvíli, kdy dítě obdrží první mobilní telefon, je nutné jej provést základní prevencí. To znamená, že vysvětlíte důvody a způsob používání telefonu, včetně pravidel, kdy by se používat neměl. 

Příklady pravidel pro užívání telefonu:

  • Důvod užívání telefonu: kontakt s rodiči v případě potřeby nebo přivolání pomoci.
  • Způsob užívání telefonu: kam telefon neodkládat, jak používat PIN, základní funkce jako volání, psaní SMS a vypínání/zapínání zvuku.
  • Pravidla, kdy telefon nepoužívat: při výuce, při chůzi po ulici a přes silnici.

Dříve nebo později se dítě také seznámí s různými zábavními a komunikačními aplikacemi. Stanovte si, které z nich mohou být užitečné, a které pro změnu nebezpečné. Aplikace si společně nastavte, naučte se je používat a upozorněte na možná rizika.

Nastavte čas strávený s technologiemi

V momentě, kdy je dítě starší a používá techniku plně k zábavě a komunikaci s kamarády a známými, je nutné nastavení času, který je možné v online světě strávit. U dětí do 4 let je omezení doby u digitálních obrazovek daná zdravotně a dle Mezinárodní zdravotnické organizace (WHO) je to:

  • Bez kontaktu s digitálním displejem a obrazovkou děti do 1 roku,
  • 1 hodina denně pro děti ve věku 2 až 4 let.

Další nastavený čas záleží jen na vás a vašem způsobu výchovy. Myslete ale na to, že na online zábavě se vytváří závislost, což může v dospělosti vyústit ve výrazné duševní potíže, nebo minimálně prokrastinaci, která narušuje soukromý i pracovní život.

Nastavte limity pro data a naučte používat wi-fi

Data jsou nástrojem, jak se dostat k internetovému připojení v místech, kde není wi-fi, nebo je připojení nekvalitní. U operátora nastavte na SIM kartu dítěte limit dat, aby se nedal překročit a vy tak nemuseli platit zbytečně vysoké nedoplatky. Děti mnohdy s daty nemají zábrany, jelikož neznají jejich hodnotu.

Používání wi-fi, zejména těch veřejných, dělá mnohdy potíže i samotným dospělým. Vysvětlete dětem, že k jiné, než domácí wi-fi by se neměly připojovat. Veřejná wi-fi nemusí být zabezpečená, a tak si obsah mobilu může kdokoliv cizí jednoduše stáhnout.

Využijte chytré aplikace

Právě správa času stráveného u různých zařízení je doménou aplikace Google For Families od společnosti Google. Pomocí zařízení Android 7 a výše nebo Chromebook lze nastavit automatické zamknutí zařízení nebo aplikací mimo ty, které jsou vždy povolené.

Dítěti může před uzamknutím přijít notifikace, že k uzamknutí dojde, takže ví, že si má dát od užívání přístroje pauzu. Na přístroji pak lze pouze přijímat hovory, nebo zahájit hovor klepnutím na Stav nouze. 

STOP placení v aplikacích

Google Play je oblíbeným nástrojem pro stahování aplikací, obrázků, videí i her. U účtu, který například hraje nějakou hru, kde je zapotřebí dokoupit fiktivní měnu za reálné peníze, můžete nastavit zadávání hesla u každé takové transakce. Heslo by dítě znát logicky nemělo.

Děti u tabletu
Zdroj: Shutterstock

Nezakazujte dětem techniku

Každý rodič ví, že využívání internetu a moderních technologií může být pro dítě značným rizikem. Zároveň si je ale nutné uvědomit, že znalost této techniky není pro dítě handicap. Naopak problémem může být odpírání ze strany rodičů. 

Děti získávají technologické dovednosti, o kterých si jejich rodiče mohou nechat jen zdát. Vlastně získávají schopnosti, které jsou pro jejich dospělou budoucnost obecně důležité, protože v současnosti se bez ovládání aplikací a nejrůznějších zařízení v podstatě nelze obejít.

A to se týká i schopnosti zacházení s dotykovou obrazovkou, která je pro dnešní děti dokonce přirozenější, než tlačítkový displej. Pokrok jde stále kupředu a není správné v něm bránit i našim potomkům. 

Zásadní však je stanovení hranic v oblasti kyberbezpečnosti a zdraví. A právě v tuto chvíli nastupuje důležitá autorita rodičů, učitelů a odborníků, kteří narozdíl od dětí vědí, jaká rizika se v současném kyberprostoru vyskytují.

Fotogalerie

Text: Martin Sítek
Foto: Pixabay
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů