Zdraví

Infrasauny: ve znamení relaxace a zdraví

Infrasauny představují poměrně levný způsob, jak si po náročných pracovních dnech řádně odpočinout. Díky pobytu v infrasauně dochází ke zrychlení krevního oběhu a odstranění nežádoucích látek z těla.

Podstatou funkce infrasauny je emitování infačerveného záření , které absorbuje lidská kůže. Rezonování buněčných tkání zrychluje činnost srdce, takže se potíme a tím se organismus zbavuje škodlivých látek, jako sodíku, alkoholu nebo nikotinu. Při teplotě nad 42°C také tělo vstřebává tuky, za pouhou půlhodinu saunování spálíme až o 600 kalorií.

Materiály a technologie

Většina infrasaun je vyráběna ze dřeva jedlovce kanadského (Tsuga canadiensis), který má velkou pevnost, trvanlivost a odolnost proti škůdcům. V přírodě se běžně vyskytuje ve východní Kanadě, šlechtěné zakrslé formy se běžně pěstují i u nás.  Pouze nejlevnější modely jsou vyráběny z desek lamina v kombinaci s tímto dřevem.
Karbonová topná tělesa mají zcela zásadní výhodu v rámci úspornosti provozu – až 90% vygenerované energie se vstřebá do lidského těla a pouze zbytkových 10% je rozptýleno po kabině. Pro příjemný požitek ze saunování jsou také v infrasaunách zabudována podlahová topení o výkonu kolem 350 W, hlavní topná tělesa pak disponují výkonem až 2 000 W.  Keramická topidla jsou pak běžně k dostání u levnějších verzí.

Ionizátor představuje základní výbavu všech modelů – ničí nežádoucí mikroby a přispívá k čistotě vzduchu uvnitř kabiny. Ovládání celého zařízení je možné tak zevnitř, tak zvenčí. Pro opravdovou pohodu nechybí ani FM rádio s CD přehrávačem.

Hlavní výhody infrasaun

Nízké provozní náklady – každý pobyt v sauně Vás nestojí více než 10 Kč;
možnost instalace i do stísněných prostor  – výška činí max. 190 cm;
šetrný způsob odstranění nečistot z lidského organismu;
ochrana proti nejrůznějším nemocem, díky využití infračerveného světla dochází i ke zklidnění stavu u revmatismu nebo artrózy.

Barevná terapie v infrasauně

Barevná terapie představuje jednu z možností aktivace smyslových buněk. Vědecké výzkumy dokázaly, že různé barevné kompozice příznivě působí na fyzickou či duševní rovnováhu člověka.
Červená barva například přispívá k likvidaci depresivních stavů, modrá pak pomáhá vstřebávání bílkovin a uvolňuje svalové napětí. Pokud máte rádi barvu žlutou, ta přispívá k  lepšímu okysličení krve, tudíž se budete cítit méně unavení. Zelená barva je vhodná pro mladé, kteří trpí na akné.

Zajímavým tipem je infrasauna HealthLand Deluxe 3300 Carbon BT, která má výkon
1 900 W a podlahové topení 355 W. Nejen, že nabídne moderní koncepci,  vytápí karbonovými tělesy a pobyt si můžete zpříjemnit rádiem nebo přehráváním hudby z CD, ale nabízí i uvedenou barevnou terapii.  Záruční doba činí 3 roky.

Na kolik vyjdou?

Nejlevnější infrasauny, vyrobené z lamina a jedlovce, opatřené keramickým topidlem a určené pro dvě osoby, vyjdou na částku atakující 19 000 Kč. Moderní modely, celé vyrobené z jedlovce a opatřené karbonovým topidlem, rádiem a dalšími vymoženostmi pak začínají na 26 000 Kč, přičemž jsou určené pro dvě osoby. Na model pro čtyři osoby si pak připravte 35 000 Kč a více.

Připravil: Jaromír Malich; foto: archiv a V-Garden; vydáno v RPN 11/2014